| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa-mi fac si eu codite ca si aici; http://1.bp.blogspot.com/......odite2.jpg
VA ROG AJUTATI-MA!

Răspuns Câştigător
| Aηηy a răspuns:

Mai bine rogi pe cineva să ţi'o facă. eu mi-am făcut'o singură dar am stat pe ea 3 ore şi mă dureau mâinile îngrozitorlaughing

Iei o şuviţă şi iei prima culoare care o vrei. faci un nod cât mai aproape de radăcină şi începi şi învârţi firul în jurul şuviţei... când vrei să schimbi culoarea legi noul fir de cel vechi si continui să învârţi în jurul şuviţei. iar cănd ajungi la capăt faci un nod normal.

Eu personal fac asa:

Iau o suvita destul de subtire de par, o impletesc in 3, o prind jos cu un elastic. Apoi aleg culorile din care vreau sa fac codita, le leg intre ele ca sa nu ma chinui in timp ce infasor pe codita impletita.

Leg un capat al atei de suvita mea impletita si incep sa rasucesc ata.big grin aproape de varfuri o legi si desfaci elasticul de par. poti sa pui si bilute daca vrei.

P. S Nu sunt raspunsurile mele dar le-am cautat pe TPU si poate te ajuta.

4 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

Stiu ca s`a mai pus intrebarea iti caut raspunsul si ti`l dau tongue

| DeeaNegrea a răspuns:

Coditele astea sa fac cu aparat special...
asa stiu eutongue

| Mony_4137 a răspuns:

E adevarata?
Mie nu mi se pare a fi naturala.

| Roxii a răspuns:

Mi-am facut si eu codite din astea si sunt simple. iti alegi trei culori si iei ata pentru o culoare folosesi cam 20 de fire apoi dupa ce leai impartit dar sa fie egale iti iei un fir de par unde vrei sa-ti faci coditza si rotesti atele toate 20 deodata numai o culoare apoi cealalta si tot asa