| fakesmile a întrebat:

Cum as putea sa o impresionez pe noua mea profesoara de limba romana? Eu sunt talentata la aceasta materie dar as vrea sa devin o eleva deosebita. Meditatii nu imi permit sa fac, eventual pregatire pentru olimpiada, dar asta va fi pe la mijlocul anului, iar eu vreau sa ma indrageasca din prima zi.
Si cum as putea sa ma imbrac in prima zi de scoala? N-am uniforma si as vrea sa evit cliseul camasii albe.

8 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Daca esti o "talentata in acesta materie", de ce vrei sa faci meditatii?
Cunostintele/vorbind de cultura generala/te vor aduce in atentia profesoarei de limba romana! Multa bafta!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Ascult-o, fa-ti temele si fii naturala. Si daca e tanara spune-i ca as vrea sa ma indrageasca* si pe mine. happy

mira
| mira a răspuns:

Fii atenta, pune-i intrebari in legatura cu lecturile tale, marturiseste-i ca scrii poezie sau proza.La prima intalnire profesoara insasi va crea prilejuri de a dialoga cu noii ei elevi.Important este sa ai o atitudine activa.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pe profa de romana o poti impresiona facandu-ti niste teme deosebite, fiind cat mai activa la ora, nespunand prostii numai de dragul de a vorbi, citind mult si demonstrandu-i ca s-a lipit ceva de tine.
Nu te da de ceasul mortii s-o impresionezi din prima! Asteapta putin sa vezi cam ce gen de om este. Voi, elevii, aveti un talent special de a aprecia si categorisi profesorii.
Studiaz-o, vezi ce-i place si adapteaza-te.
Dar, ai mare grija sa nu pari vreo "periutza"!

| Mixed a răspuns:

Fa-ti temele...ascult-o...fii cat mai activa la orele ei ...si pe parcurs o sa fii preferata ei...

| Andreea_7493 a răspuns:

Fa-ti temele mereu, raspunde la ore, citeste mult si sigur va aprecia si te va considera o eleva foarte buna happy nu incerca sa o impresionezi din prima zi...nici nu prea ai cum din prima zi si crede-ma ...colegii or sa fie rautaciosi.Am si eu una din Jean Monnet angry si nu o suporta nimeni din claasa, pentru ca din primele zile ea se dadea bine pe langa toti profesorii.Deci,poti sa te intelegi bine si cu colegii si cu profesoara de romana, daca-i demonstrezi ca esti o eleva buna happy :p

| Marya_1984 a răspuns:

Dar nu trebuie sa devii "favorita" sau chestii dintr-astea pentru ca dup-aia colegii or sa se comporte super-urat cu tine ca na, sunt rautaciosi, n-ai ce sa le faci. pur si simplu, pe parcursul anului scolar, fa-ti temele zilnic, raspunde la ora, adica fii activa cat mai mult, iar eventual, la testari. incearca sa iei cele mai mari note. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerca sa iveti super bine la aceasata materie pana te va lauda imbracate cum te-ai imbracat pana acum si incerca sa nu faci multe trasnai. te va lauda!