| girl16flo a întrebat:

Cum comentati argumetul meu,, Anturajul strica reputatia"?

15 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E perfect adevarat dar ...nu in toate cazurile.

| Artemiss a răspuns:

Eu am patit-o acum cativa ani si m-am invatat minte.De atunci aleg oamenii, intai ii testez... Da, anturajul strica reputatia! Intr-un grup unde se bea, se fumeaza, se drogheaza...cu care umbli toata ziua...normal ca lumea nu are vb de lauda...de aia e bine sa stii cu cine umbli ca sa nu iti strici viata...

| Encore a răspuns:

Adevarat!
Nu comentez mai mult doar ca este adevarat...

| DiMoDi a răspuns:

Simplu ca "Bună ziua", cu un vechi proverb românesc : "Spune-mi cu cine te însoţeşti, ca sa-ţi spun cine eşti"... iar dacă vrei să-mi spui că nu se verifică întotdeauna, să ştii că "excepţiile întăresc regula" ÎNTOTDEAUNA! straight face

| Mefisto23 a răspuns:

Depinde de anturaj, dar anturajul nu ti-l impune nimeni!

| Lumy a răspuns:

De ex, daca ei fumeaza sau consuma alcool lumea o sa creada k si tu consumi chiar daca nu o faci

| Ciprian271 a răspuns:

Depinde si in ce grup esti. Daca esti intr-un club cool atunci vei fii respectat.

| nmn a răspuns:

Adica indiferent cat de sfant esti tu daca esti intr-un anturaj periculos, sau cu oameni care nu este tocmai favorabil, oameni isi pot face o parere total gresita despre tine.

:]
pa.pa :*
by silvix

| eu_4161 a răspuns:

Sunt de acord cu cu argumentul tau.(Scurt si la Obiect)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da .sunt de accord ca anturajul strica reputatia. Adica .sa-ti dau un exemplu. Tu esti o persoana de nota 10, cuminte iti ajuti vecinii mai in varsta sa treaca strada, sa urce scarile blocului .inveti bine, te intelegi cu parintii si prietenii ok? Dintr-o data, o persoana rau famata. vreun drogat, care sa zicem ca e si hot .se baga pe sub pielea ta .se preface a fi prietenul tau si vezi totusi ca in unele circumstante aveti aceleasi gusturi.Persoana respectiva te atrage fara sa-ti dai seama.in jocu lui si sa zicem ca te vad vecinii, prietenii in compania respectivului. Automat isi schimba parerea despre tine! Sper ca a fost de folos, sfatul meu si ca m-am facut inteleasa. Mult succes!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anturajul iti anuleaza personalitatea si iti impune comportamentul de grup. pentru a fi acceptat, din spirit de turma sau din teribilism adolescentin.nu mai esti tu. esti gasca.tot respectul pentru omul cu personalitate, care nu are nevoie de o gasca si de un sef, de regula cel mai las, mai fricos, si mai nejudecat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta depinde de anturaj, cateodata poate sa-ti imbunatateasca reputatia

| 4inel a răspuns:

Depinde ce anturaj ai, bun sau rau;
Un proverb spune: "Spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti!" Esti prietena cu "Satanel" vei asculta de el si-L vei necinsti pe "Christy"; Dar daca te faci prietena cu "Christy" nu te mai duci in anturajul lui "Satanel". "Cine citeste sa inteleaga!"

| visatorul78 a răspuns:

Dupa exact un proverb popular: "Spune-mi cu cine te insotesti ca sa iti spun cine esti"

| mike717 a răspuns:

Anturajul reflecta intr-o mai mica sau mai mare masura o parte din personalitatea\mentalitatea ta la un moment dat, insa lumea din jur e destul de critica si ignoranta incat sa-ti atribuie tie aceleasi defecte ale anturajului in care te aflii. Eu zic ca cel mai importanta e fericirea si confortul asigurat de anturaj. Cei care te inteleg si sunt prieteni nu te baga in aceeasi oala atunci cand nu e cazul.