| alyn21 a întrebat:

Cum deosebesc o tiganca de o romanca?
Am auzit ca tiganii au niste semne specifice, as vrea sa stiu care sunt alea.Am o prietena care cred ca e tiganca.

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Referitor la comentariile altora la intrebarea ta: asa cum noi suntem romani, altii italieni, greci etc, asa sunt si tiganii. De ce trebuie sa ascundem adevarul si luam cuvantul "tigan" ca pe o jignire? Iar ca sa iti raspund si tie, tiganii se deosebesc prin culoare, dar nu intotdeauna, buzele sunt mai vinete si mai groase, iti poti da seama si dupa parinti. De exemplu, Stefan Banica jr., dupa parerea mea nu ar fi semanat a tigan, desi e brunetel, sunt si romani bruneti, dar tatal lui semana. Tin sa precizez ca nu sunt rasista, si apreciez OAMENII indiferent de ce rasa, culoare etc. sunt.

8 răspunsuri:
| BubbleShoot a răspuns:

Cum poti sa ii deosebesti?laughing hah.pai se vede in primul rand la aspect si apoi la comportament. Dar hai sa nu fim rasisti ca nu cred ca iti face asa rau colega ta sa te jigneasca sau alte chestii sa ii spui ca e tiganca. Ai grija poate nu e si atunci poarta-te frumoshappy

| doreal a răspuns:

Dupa culoare, vorbe, parinti, dar la ce iti trebuie,

| Brainstorming a răspuns:

De ce ai vrea să faci această distincție?
Dacă îți e prietenă înseamnă că ai văzut ceva în felul ei de a fi care să merite atenția ta și nu ar trebui să conteze dacă este țigancă sau nu. Dacă contează...ce pot să zic...mai bine nu-ți face prieteni pentru că oricine poate fi de etnie romă și nu întotdeauna poți observa o diferență fizică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca ar fi tiganca, nu ar mai fi prietena ta? Nu vad rostul straight face Sunt romani care se injosesc mai rau decat tiganii si tigani care ajung mai sus decat unii romanihappy. De ce trebuie sa ne pese daca o persoana e romanca sau tiganca?
In fine, presupun ca din voce, aspect (dar nu neaparat). Cunoaste-i parintii sau alte rude apropiate pentru a observa daca sunt tigani sau nuhappy.

| Ani4you a răspuns:

Tigancile sunt mai inchise la culoarea pileii sunt brunete, vorbesc vulgar, toate au parul lung si au un miros mai ciudat chiar daca e curata totusi tiganii miros un pic

| alyn21 explică:

Am inteles ca se deosebesc dupa ochi...

| SoBerzerk a răspuns:

În primul rând, după aspect, haine şi comportament. Apoi, dacă mai e şi analfabetă, clar e!

| Cleopatra85 a răspuns:

Nu prea le deosebesti. Mai ales cele romanizate. Doar cele cu fuste cam atat. Dar hai sa-ti explic un lucru. Si eu am o prietena tiganca si tine la mine ca la ochii din cap. Nu te lua dupa prejudecati. Sa stii ca in unele cazuri nu au romanii educatie cum au tiganii. Deci incearca sa fi inconjurata de toate nationalitatile de pe pamant deoarece nu se stie ce suflet are acea persoana. Pupici sper ca ti- fost de folos.