| Happy33 a întrebat:

Cum e clasa a 9 a? Din punct de vedere al materiei pe care o inveti? E mai grea ca si clasa a 8 a sau nu? Sunt multe lucruri noi de invatat... Ma intereseaza mai ales romana si matematica.Mersi.

Răspuns Câştigător
| QWERTY55 a răspuns:

Clasa a noua se bazeaza extrem de mult pe ce ai facut in gimnaziu.(Cel putin la matematica, la romana nu prea mai stiu). Daca te-ai priceput in gimnaziu, o sa iti vina usor si in a 9-a. Noi sunt doar geometria vectoriala (bazele) si inductia matematica. In rest nu prea e nimic deosebit.Scapi de geometria in plan si cam atat. Scuze, dar la romana nu imi mai aduc aminte.Nu prea mi-a placut happy

1 răspuns:
| Zathara a răspuns:

Depinde mult de școala generală pe care ai făcut-o, de liceul și profilul la care vei fi.
Există în primul rând schimbarea de mediu care cuprinde loc, colegi, profesori etc. Dar mie mi s-a părut că a fost și o trecere cam abruptă de la materia din gimnazială la cea din liceu. La română a fost mai ușor, având în vedere că nu se mai face gramatică, doar se comentează opere. La matematică am avut impresia că s-a făcut un salt peste lecții și de acolo am început materia din clasa 9-a. A fost o mare diferență, dar pentru cei care-și dau interesul să țină pasul cu toată informația nouă care vine, nu e extrem de dificil să se obișnuiască și apoi să li se pară normal. E o chestiune de acomodare într-un timp util, cât mai scurt. Poate va fi un șoc la început, dar nu trebuie să dureze mult și să pierzi timp, rămânând în urmă.