| Ochiialbastrii a întrebat:

Cum erau regulile de semne la adunarea/scaderea nr rationale?

3 răspunsuri:
| Lexiiss a răspuns:

Trebuie sa aiba numitori comuni, si daca nu au acelasi numitor ii amplifici sau simplifici

| gagaangel a răspuns:

Buna
numere rationale sunt cele ce se scriu sub forma de fractie
ca sa scazi sau s ale aduni trebuie aduse la acelasi numitor deci amplificate cu un anumit nr si inmultirea se face in linie dreapta numarator cu numarator numitor cu numitor la impartire prima fractie se inmulteste cu inversul celei de a douatongue

bafta:X:X:X:X

| jan33tt a răspuns:

La adunare sunt asa: + si - =-,+ si +=+,- si -=plus. iar la scadere e la fel