| lulugabi a întrebat:

Cum este in prima zi la liceu? La voi cum a fost? Eu in toamna intru la liceu. happy. Lumea este prietenoasa?

3 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Prima zi de liceu a fost total stupidă. Viața de licean e stupidă, liceul în sine este stupid.
Mă gândesc că ești și tu în acea perioadă când crezi că viața de licean este roz, că îți vei face mulți prieteni, că vei fi cineva, că te vei distra, că totul va fi perfect. Iluzii. Nu e chiar așa.
Depinde cum ești tu. Dacă nu știi să-ți faci prieteni, vei rămâne singură. Nimeni nu va veni la tine să te întrebe dacă vrei să-i fii prietenă, nimeni nu te va băga în seamă, nimeni nu te va ajuta.
Dacă totuși ești o persoană sociabilă, te vei descurca. Ai încredere!
Oh, și un sfat să-ți dau. Bucură-te de aceste luni de școală, bucură-te de vacanța de vară. Nu te gândi la liceu, te rog.

| djdani2010 a răspuns:

Aiurea
nu e cine stie ce la liceu.

| Cupcake a răspuns:

Depinde. Despre prima zi de liceu, adica cea in care iti cunosti dirigintele si colegii iti poti face doar o parere de ansamblu. De abia urmatoarea zi incepi sa socializezi, sa iti faci prieteni si sa te integrezi. Nu toata lumea este prietenoasa, sau cel putin este in aparenta. Nu iti face anumite asteptari de la o persoana, deoarece este posibil sa fi dezamagit cand vei vedea cum este ea in esenta. In mare, totul este dragut la inceput, pentru ca nici profesorii nu iti dau teme, teste etc. Cu timpul o sa descoperi ca liceul ascunde atat lucruri frumoase, cat si lucruri mai putin frumoase. Ideea este sa stii cum sa le tratezi pe fiecare. Sper ca te-am ajutat. Pup