| ovdiuc a întrebat:

Cum este informatica de a 9-a la profilul stiinte ale naturii. vreau sa ma transfer din toamna in a 10-a la un liceu cu profil stiinte ale naturii si trebuie sa dau diferenta la disciplina matematica.insa eu nu am invatat info la mine la liceu.Cum este materia intr-a 9-a, grea? se poatea invata usor? sau merge mai mult pe logica. poate cineva sa imi arate exemplu un exercitiu rezolvat?

1 răspuns:
| Tonghioiu_Teo_1998 a răspuns:

Daca vrei sa te transferi invata din vara ceva info.In a 9-a se fac doar cateva lectii dar pe baza lor se pot face f multe probleme.
Am pus aici un algoritm care calculeaza din n numere media celor pare de exemplu. Daca il vei intelege pe asta dupa ce vei invata atunci zic ca va fi ok la aceasta materie.
intreg n, i, j, nr
real ma
inceput
citeste n; ma