| Silviuloan a întrebat:

Cum fac ca invatatul sa fie mai eficient, mai rapid si nu plictisitor?

Răspuns Câştigător
| elena54 a răspuns:

Pentru a putea invata rapid si eficient in primul rand trebuie sa iti acorzi un anumit timp pentru a invata, moment in care trebuie sa fii foarte relaxata si concentrata asupra a ceea ce trebuie sa inveti, in al doilea rand trebuie sa intelegi ceea ce citesti si sa iti placa, pentru ca astfel iti va fi foarte greu sa retii lucruri. Sau de ce nu incerci sa iti faci un program! eu nu cred ca ai de inv.numai petru teste ci si pentru orele care le ai asa ca ar fi bine sa iti faci timp si pentru.inv.,teme,calculator si joaca! asa ca iti va fi mai usor! concentreazate sau lucruruile care ar trebui sa le sti pentru. test ti le notezi pe o foaie si iti va fi mai usor de acolo sa inveti ci nu din caiet sau carte.

Sora mea incerca chestia asta:de exemplu daca vrea sa inete textul asta cuvant cu cuvant face asa:
Doua picioare sta pe trei picioare si mananaca un picior. Deodata apare patru picioare care il apuca pe doua picioare de un picior. Doua picioare se enerveaza si il loveste pe patru picioare cu trei picioare.
Incerc sa fac aasocieri intre orice lucru abstract si ceva familiar, care exista deja in mintea mea si in viata de zi cu zi…si cu care pot face o poveste imaginara. Spre exemplu fraza urmatoare are alt sens daca o sa consideram:

un picior = un copanel de pui

doua picioare = un om (are doua picioare in majoritatea cazurilor)

trei picioare = un scaunel cu trei picioare

patru picioare = un caine fioros.

Sau uite aici niste sfaturi:
1. Unii oameni gandesc mai repede in mod natural. (adica e o chestiune care tien de gene)

2. Toti oamenii sunt destepti, dar fiecare in modul lui. Trebuie doar sa gasesti care e modul care te avantajeaza pe tine cand inveti ceva nou.

Sper ca te-am ajutat. Acum imi dai si mie o fundita? Multa bafta!

4 răspunsuri:
| my23ro a răspuns:

Pentru eficient si rapid incearca sa cauti pe google modalitati de invatare rapida si poate te ajuta acele carti speciala, iar pentru a nu fi ceva plictisitor totul depinde de tine.
Ideea ar fi sa inveti ce iti place cu adevarat si atunci va deveni interesant.

| BissiBee a răspuns:

Este imposibil. Daca iti place sa inveti, inveti. Daca nu...degeaba iti bati capulhappy

| rozeta56 a răspuns:

Pai vorbasti pe mes si in acelasi timp iti faci temele eu asa fac uneori si nu ma plictisesc
big grin

| AH5 a răspuns:

Pune-i intrebari despre anumite ucruri interesante eu sunt in clasa a 8 a si pun intreari TARI! big grin big grin =3