| bogdanmihai554 a întrebat:

Cum fac exercitiul:
radicalul din fata parantezelor e radical mare:
exercitiul:
√(3√2+√7)[totul la puterea 2] + √(3√2 - 2√7)[Totul la puterea 2]

Răspuns Câştigător
| adryuzza a răspuns:

Din definitzie √a la puterea a doua iese de sub radical ca |a|[modul de a]. Deci se rezolva.
√(3√2+√7)[totul la puterea 2] + √(3√2 - 2√7)[Totul la puterea 2]= |3√2+√7| + |3√2-2√7| [deoarece cantitatea din primul modul e pozitiva iese la fel din modul, iar cantitatea din al doilea modul este negativa deci iese cu semne schimbate] = 3√2+√7-3√2+2√7 [pentru ca 3√2 si -3√2 au semne diferite se reduc] = √7+2√7 = 3√7
Genu` asta de exercitzii sunt foarte usoare. sper sa intelegiwinking