| Teeeodora a întrebat:

Cum imi pot aduce parintii in tara? Ei sunt plecati in UK de 4 ani si imi este dor de ei. Ne vedem doar pe wapp unde stam jumatate de ora apoi baga o scuza de genul "mami noi va lasam, distractie placuta".
Ce este adevarat este ca avem tot ce ne dorim(telefoane performante gen iphone, laptop-uri si pc-uri ultra performante gen macbook si macmini inclus camerele pe care ni le dorim) insa cred ca as fi preferat sa ramanem la stagiul in care aveam un telefon simplu si nici cine stie ce calculatoare pentru ca acum, imi lipseste foarte mult mami. Cu mami as putea discuta mai mult gen eu invat dimineata iar sora mea dupa amiaza si nu prea ne vedem pentru ca ea doarme cand plec eu la scoala iar ea la 7-8 cand scapa pleaca prin pub-uri si nu prea avem cum sa vorbim..cu mami as putea discuta oricand orice iar cu tati am o relatie foarte speciala gen daca eu ii zic acum ca vreau mancare de la mc se duce in secunda 2 sa imi ia sau daca vede ca mi-e rau sau ceva... Si cu sora mea dar cu ea e mai greu.(gen ajunge seara pe la 10-11 acasa). Iar de sarbatori cand sa vina acasa ne mint ca nu le da liber de la servici... Imi puteti da niste sfaturi cum sa ma apropii de ei in asa fel ei sa se intoarca? Imi este extrem de dor de ei.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii tai nu ar muncii in strainatate, nu ai avea nici un fel de telefon sau computer, de tablete, camere si alte jocuri, nici macar nu le-ai vedea, pentru ca nu ar avea bani decat de mancare, intretinere si sa va cumpere haine.
Cat priveste faptul ca vin odata pe an acasa, de Craciun, asa este, ei nu te mint, cand esti angajat nu ti se da liber cand vrei tu, se da 1 singura data pe an si acela se cheama concediu.
Dar vei intelege toate astea cand vei mai creste, acum este bine sa vorbesti cu sora ta mai mult, sa o rogi sa vina acasa de la scoala, sa nu mai umble pe la prieteni, sau cine stie pe unde pana la 10-11 noaptea, ca nu-i normal!

| Teeeodora explică (pentru Violleta2022):

Cand eram la gradinita ii vedeam pe altii cu fel de fel de tablete si imi doream dar cu timpul nu, as prefera sa avem putini bani dar sa fie in tara. Gen in acesti 5 ani de cand sunt plecati au veni acasa de 2 ori iar de 5 ori ne-au platit noua bilete de avion pentru a ajunge la ei.
Cu sora mea vorbesc in fiecare zi si ii zic sa vina acasa mai devreme doar ca ea zice chestii in genul sa nu ma bag pe ce face ea ca ea nu isi bate capul cu ce fac eu singura acasa si sa stau calma ca nu se duce cine stie unde doar iese cu colegii si colegele in oras ceea ce voi face si eu la varsta ei. Si o cred ca si eu ies in weekend in oras sau in trece pe la Mc dupa ore.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Teeeodora):

In cazul asta, vorbeste cu parintii tai sa-i impuna sorei sa vina acasa dupa scoala, pentru ca nu-i normal sa stea cine stie pe unde epana la 10-11 noaptea.

| Teeeodora explică (pentru Violleta2022):

Vine dupa scoala pe la8-8:15 acasa sta pana pe la 8:30, imi lasa bani pentru ziua urmatoare imi zice sa am grija ce fac ca ea iese in oras si apoi pleaca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Teeeodora):

Fiind minora nu are voie sa paraseasca casa!
Deci, spune-le parintilor de plecarile ei seara de seara!
sa ceva este inacceptabil, mai ales cand trebuie sa aiba grija de un copil mai mic.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Le scrii si lor ce ne-ai scris noua.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Incearca sa le spui ca ai nevoie de ei si iti doresti ca ei sa fie langa tine.Lucrurile materiale(telefoane, laptop-uri etc) la un moment dat se vor strica, dar amintirile cu parintii iti vor ramane in minte toata viata.Aminteste-le mereu ca iti este dor de ei si ca vrei sa-i ai langa tine, poate nu vrei sa le spui acest lucru direct, dar doar asa ii poti atinge la sentimente.Din curiozitate, esti din Bucuresti?

| Teeeodora explică (pentru Viitorulapropiat):

Da, sunt din Bucuresti.

| GeorgeGabriel66 a răspuns:

Spunele exact ce ai scris aici. ca nu iti doresti telefoane performante si etc. si doar sa fie alaturi de tine / voi! fai sa intelega ceea ce iti doresti. si ca vrei fericire nu bani si etc!

| VodkaFan20 a răspuns:

Problema este ca ai niste parinti iresponsabili, care pun pret pe bani dar nu si pe ce simti tu ca si copilul lor...Degeaba ai de toate daca timpul se scurge departe de parintii tai, de ce nu vorbesti cu ei sa te ia la ei acolo si sa termini scoala acolo?