| Zappacithha a întrebat:

Cum inveti un caine sa iti aduca jucaria sau batul inapoi...stiti jocul acela, tu ii arunci mingea si el ti-o aducelaughing e un catel mic, chiar foarte micbig grin

dau funda la sfatul care functioneaza:d

2 răspunsuri:
| Lovelyix a răspuns:

Pai tu trebuie sa ii arunci mingea si sa iei o bucata de carne sau ceva care ii place. Cand vezi ca ia mingea in dinti in chemi si ii arati bucatica de mancare. Repeta asta de vreo 5-6 ori apoi poti incerca fara carnita el va crede ca tu o ai si ti-o va aduce. Funda? :3

| Rhoselynn a răspuns:

Well, eu in vacanta de vara cand ma duceam la tara aveam un catelus. Cand am vrut sa ma joc cu el asa, am luat o bucata mai mare de ciocolatasadpreferata lui) si i-am dat putin pe la bot, dupa care am ascuns-o la spate. Ii aruncam mingea in asa fel incat sa creada ca eu ii arunc ciocolata si cand vedea ca ciocolata e la mine venea inapoi. Dureaza putin pana el se va prinde de joc si iti va aduce mingea sau batul inapoi pentru rasplata. Si sa stii ca daca vorbesti cu el in timp ce ii arati ce trebuie sa faca o sa te inteleaga mai repede. Cainii sunt foarte inteligenti, dar totul sta in rasplata pe care o va primii. Asta pana cand isi va da seama ce fun e jocul si ca si tie iti place sa te joci cu el. Asta ar fi tot.big grin