| Animeforlifee9921 a întrebat:

Cum mi-as putea schimba personalitatea? Vreau sa devin putin mai "baddie", dar nu in sensul ala,ci sa nu mai fiu fata aia soft,girly si prea delicata. Ma simt ca apartin stilului tomboy,desi ai mei nu prea sunt de acord sa ma imbrac baieteste. Si de Halloween cand m-am costumat intr-un personaj anime care era baiat,mi-au spus ca chiar arat ca un baiat si ca sunt de nerecunoscut. Imi e ca nu de vor obisnui cu personalitatea mea si ca voi fi pusa intr-o lumina proasta,adica sa ma barfeasca toata lumea ca "cutareasa se imbraca ca un baiat".
Vazusem si un machiaj pe Tiktok la o fata,machiaj "inabordabil" si ceva de genul as vrea sa fiu si eu,sa am o personalitate mai puternica,dar nu chiar sa fiu nesimtita si nu cu absente si alte chestii.
Ieri,de exemplu,eu si cu cateva colege am fost la un concurs de colinde,iar in acea zi cand fost la scoala,am fost la o femeie de serviciu sa duc niste mere si nuci pe care urma sa le punem pe masa de la concurs,adica sa o aranjam si dnu. nostru de religie asa ne-a spus sa le ducem acolo. Erau si mai multi oameni,chiar si electricianul si toti acolo imi spuneau ca sunt frumoasa, ca nu stiu ce ca ma imbracasem in costum popular, eu rusinoasa de fel eram mai blush asa si o femeie de serviciu mi-a spus ca am delicatetea in sange sau ceva de genul, poate si din cauza ca am facut balet sau nu stiu, dar nu mi se mai potriveste stilul asta, parca arat a fata din aia rasfatata prea rau si nu imi place.
Deci, cum ma pot schimba?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Oricat te concentrezi asupra exteriorului, crede-ma ca cine e baddie da dovada de o atitudine care vine numai din interior.In ce masura machiajul, hainele si altele te vor ajuta sa proiectezi aceasta schimbare pe interior, sa o adopti, nu pot spune.E o calatorie personala, cu destul de multa munca.

Eu te sfatuiesc sa faci lucruri care iti dau acel sentiment empowering, care te fac sa te simti capabila de orice, sigura pe sine., like you own it.Asta nu tine neaparat de sex/gen, ca tot zici tu de figura tomboyish, ci as zice ca tine de dezvoltarea personala.Stai linistita, feminitatea aceasta delicata se mai tempereaza asa usor odata cu varsta, pe masura ce te maturizezi.Se va vedea in privirea ta, in chipul tau, in aspectul general si in atitudinea ta dupa ce treci prin mai multe etape din viata care te pun la incercare.

| StoicAnalysis a răspuns:

Deocamdata poti sa te dai drept ce vrei pana treci de adolescenta. Dar ai sa vezi daca ai privilegiul sa gandesti sanatos, pe viitor ai sa observi ca cea mai buna optiune e de a fi tu insuti. Ceea ce incerci tu acum sa faci e sa-ti pui o masca pentru ca nu te descurci sau nu iti place modul in care functionezi tu acum.
Ce vreau sa spun e ca e ok sa nu iti placa anumite activitati sau ideologii, dar nu e o idee buna sa incerci sa schimbi toata personalitatea. Pentru ca pe langa partile rele pe care le ai, ai si parti bune, si e pacat sa le distrugi si pe acelea, doar pentru ca nu iti iese tie ceva intr-un anumit domeniu.
Dupa cum ai spus, ai calitatile urmatoare : delicata, frumoasa, poate chiar si compatimitoare cu cei din jur, sau chiar politicoasa. Intrebarea este, de ce sa le inabusi si pe astea, in loc sa schimbi doar partile care nu iti fac tie in mod direct placere? Cum ar fi: naivitatea, timiditatea, neputinta, etc.
Sfatul meu e sa pastrezi ceea ce ai bun si sa incerci sa schimbi treptat doar ceea ce te incurca pe tine. Fi originala, nu incerca sa fi ceva ce in mod sigur nu esti. big grin

| Alecsandru322 a răspuns:

Frumusețea și farmecul unei femei care chiar se poarta ca o femeie este ceva Divin