| ionel_adelin a întrebat:

Cum pot deveni o persoana mai impasibila? Mereu pun la suflet tot, dar efectiv tot si ma las afectata de tot. Uneori chiar si daca nu mapriveste pe mine. As vrea sa fiu mai tare, insa nu stiu cum. Voi ce sfaturi aveti?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai recomandasem cuiva : ia o (supra)doză de miserupism

| Adrian5575 a răspuns:

Nu te stresa prea tare cu asta. Cu timpul te vei mai schimba, nu vei mai pune chiar tot la suflet. Asa suntem toti, mai ales la o varsta mai frageda. Si sa nu crezi ca a fi impasibil este o calitate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faci meditație, autossugestie timp de 6 luni, dimineața la prânz și seara, 25 de repetiții cu mantra.
Lumea îm este indiferentă.
Iar dacă vrei să adaugi un pic de umor cinic, o dată pe săptămână așa.
Ce îmi pasă mie, ce îmi pasă două mii.
După noi potopul, chiar și peste noi.
Efect garantat.

| Dana2103 a răspuns:

Adelin,e simplu. Alegi sa ti pese, alegi sa nu. Ca sa nu ti pese, trebuie sa inveti ce este mai important pentru tine si cine, cui ii acorzi importanta in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu timpul, te vei "căli", cum se spune, şi după ce vei trece prin anumite experienţe menite să te schimbe, vei deveni tu de la sine aşa.
Schimbarea NU se produce peste noapte, oricât ţi-ai impune tu sau altcineva asta.
Degeaba vin unii cu sfaturi care îţi zic "fă aşa", că dacă e felul tău acutal să fi cum eşti, asta n-o să te schimbe peste noapte.
Şi nu-i rău să fi sufletistă. Faptul că pui totul la suflet înseamnă că ai loc unde pune, că alţii nu au. Dacă îţi dai seama ce vreau să spun.

| Adry05 a răspuns:

Pur și simplu realizezi că timpul e foarte limitat și n-are rost să-ți bați capu cu ce crede x și y mai ales dacă nu-s oameni de care să-ți pese prea mult. îi lași acolo să taca-taca și tu-ți vezi de ale tale, site-u ăsta e un exercițiu foarte bun laughing)) la câți frustrați sunt să vezi ce ușor înveți să ignori oamenii cu probleme tongue