| cosminro97 a întrebat:

Cum pot face sa iau o nota buna la mate ca sa pot repara un 3si un 2 dar fara sa imvat ca nu inteleg minic din matematica (yrasc matemetica si sunt clasa a 10 la lectia cu nu factor imaginar sau ceva de genu ) help mee dau fundita

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dar cum ai ajuns pînă în clasa a X-a?
Şi apoi, ce anume crezi tu că ar trebui să înveţi la liceu?
Poate că alţi colegi de - ai tăi vor să înveţe cum se rezolvă o ecuaţie de gradul 3.
De ce nu te-ai dus la o şcoală profesională, să înveţi să tunzi, sau să coşi la maşină, sau să fii bucătar, sau vînză toare?
Că acolo, pentru asemenea meserii, nu se cere să înveţi ecuaţii de gradul 3, limba latină, despre euglena viridis, ranunculus Acer, despre vectori, despre gutten tag, despre acidul dezoxiribonucleic, despre formele trecutului la limba engleză, despre Nichita Stănescu, despre masa atomică, despre Caragiale, Eminescu sau Creangă, despre game şi triolet, despre plan înclinat...etc.,etc.,etc.,

| ionutss a răspuns:

Pai fara sa inveti cum crezi ca ti poti repara notele? Si daca acum gasesti o metoda, mai tarziu in viata ce ai sa faci? Ai sa fentezi toata viata?

| cosminro97 explică (pentru ionutss):

Da nu toata viata fac rahuri din aste neimportane la matamatica cu ce ma incalzeste pe mine daca stiu cum se rzolva ecuatii de gradu 3 sa fim seriosi