| AdaLeo a întrebat:

Cum pot indica un personaj colectiv dintr-un text ( ce inseamna personaj colectiv )? PLZ Funda

Răspuns Câştigător
| andra121 a răspuns:

Personajul colectiv este un personaj care indica mai multe persoane la un loc. De exemplu. armata ( intr-o armata sunt mai multe persoane). Sper ca ai inteles.

1 răspuns:
| ralukutza123456789 a răspuns:

Sau o alta definitie:personajul colectiv este trecut de la cuvantl de baza care trebuie sa fie singular la un cuvant adaugat in propozitie sub forma de circumflex simplu compus:clasa depinde dac a te referi la sala de clasa sau la clasa gen colectiv....Stiu ca este o definitie mai grea dar este si mai buna. sper ca te-am ajutat.