| xdIoanaBuzilaxd a întrebat:

Cum pot sa gasesc divizorii unui numar foarte repede? funda:X

Răspuns Câştigător
| LifeFail a răspuns:

Heiii!
Citeste aici: http://www.referatele.com/......-Crite.php
Te poate ajuta mult.
Succes.
Funda?
:X

3 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Păi după reguli. Dacă un număr are la sfârşit 0, înseamnă că se împarte exact la 2 şi la 5, la 10. Dacă un număr are suma cifrelor divizibilă cu 3, atunci numărul e divizibil cu 3. De exemplu 180 : 1 + 8 + 0 egal 18, 18 este divizibil cu 3 rezultă că 180 e divizibil cu 3. Dacă un număr are ultimele 2 cifre divizibile cu 4 înseamnă că numărul e divizibil cu 4. Succes!
ƒiиεттч

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar in general imi traba la info?

| Maria_Ana_2000_yiEI a răspuns:

Simplu si usor