| Hcaaa a întrebat:

Cum pot sa ma concentrez mai usor cand invat? Ajuta energizantul la ceva? Imi e somn tot timpul nu de alta.

2 răspunsuri:
| Mymiii a răspuns:

Familie-Părinţi/Pontul zilei
10 exercitii pentru a te concentra mai bine
sfatulparintilor.ro - Pontul zilei: Exercitii de concentrare
Printează

Vizualizări: 4155

23/06/2013 - Sfatul Parintilor

Puterea de concentrare se gaseste in tine. Cand ai avut nevoie sa gasesti puterea de a trece un anumit examen sau sa castigi jocul favorit, puterea de concentrare se afla la indemana ta. Aceasta focusare este declansata de anumite nevoi sau dorinte. Insa cresterea ei sistematica, o aduce sub controlul tau astfel incat s-o folosesti in mod constient. Adevarata concentrare se dezvolta incet, prin munca zilnica si exercitii speciale. Exercitiile trebuie executate intr-un loc linistit, unde sa nu te deranjeze nimeni. Poti sa stai jos, pe podea sau pe un scaun. Tine spatele drept. Respira adanc cateva clipe si apoi relaxeaza-ti corpul. Gandeste-te cum relaxezi fiecare muschi al corpului. Urmatoarele exercitii te vor ajuta sa-ti dezvolti abilitatea de concentrare:

Exercitiul # 1: Alege un gand si vezi cat de mult il poti pastra in minte

Ar fi bine sa ai un ceas sa masori exact perioada. Fa acest exercitiu zilnic, 10 zile, timp de 10 minute.

Familie-Părinţi/Pontul zilei
10 exercitii pentru a te concentra mai bine
sfatulparintilor.ro - Pontul zilei: Exercitii de concentrare
Printează

Vizualizări: 4155

23/06/2013 - Sfatul Parintilor

Puterea de concentrare se gaseste in tine. Cand ai avut nevoie sa gasesti puterea de a trece un anumit examen sau sa castigi jocul favorit, puterea de concentrare se afla la indemana ta. Aceasta focusare este declansata de anumite nevoi sau dorinte. Insa cresterea ei sistematica, o aduce sub controlul tau astfel incat s-o folosesti in mod constient. Adevarata concentrare se dezvolta incet, prin munca zilnica si exercitii speciale. Exercitiile trebuie executate intr-un loc linistit, unde sa nu te deranjeze nimeni. Poti sa stai jos, pe podea sau pe un scaun. Tine spatele drept. Respira adanc cateva clipe si apoi relaxeaza-ti corpul. Gandeste-te cum relaxezi fiecare muschi al corpului. Urmatoarele exercitii te vor ajuta sa-ti dezvolti abilitatea de concentrare:

Exercitiul # 1: Alege un gand si vezi cat de mult il poti pastra in minte

Ar fi bine sa ai un ceas sa masori exact perioada. Fa acest exercitiu zilnic, 10 zile, timp de 10 minute.

PUBLICITATE

Exercitiul # 2: Ia o carte si numara cuvintele dintr-un paragraf

Numara-le inca o data pentru a fi sigur ca n-ai gresit. Incepe cu un singur paragraf, iar daca este prea putin numara cuvintele de pe intreaga pagina. Numara in gand si foloseste-ti numai ochii.

Exercitiul # 3: Alege un obiect mic precum o lingura, o furculita, un pahar

Concentreaza-te si priveste obiectul din toate partile fara a folosi verbalizarea, cu nici un cuvant in minte.

Exercitiul # 4: Deseneaza o figura geometrica de aproximativ 2, 5 cm precum un triunghi, patrat, cerc

Deseneaza-l in ce culoare preferi si concentreaza-te asupra lui. Priveste figura fara sa te gandesti in cuvinte la ea.

Exercitiul # 5: Intinde-te jos si relaxeaza-ti muschii

Concentreaza-te asupra batailor inimii. Nimic altceva nu mai conteaza pentru tine. Exercitiul # 6: Priveste ceasul

Stai pe un scaun si urmareste secundarul ceasului cum se invarte timp de 5 minute.
Familie-Părinţi/Pontul zilei
10 exercitii pentru a te concentra mai bine
sfatulparintilor.ro - Pontul zilei: Exercitii de concentrare
Printează

Vizualizări: 4156

23/06/2013 - Sfatul Parintilor

Exercitiul # 6: Priveste ceasul

Stai pe un scaun si urmareste secundarul ceasului cum se invarte timp de 5 minute.

PUBLICITATE

Exercitiul # 7: Inchide ochii si vizualizeaza numarul 1 si spune-l in gand in timp ce-l „vezi" clar

Lasa numarul 1 sa dispara si incepe sa vizualizezi numarul 2 si sa spui doi in gand in timp ce-l vezi. Repeta procedura pana la 100 daca poti.

Exercitiul # 8: Alege un obiect, de genul unei prajituri pe jumatate muscata, increaca sa relaxezi fiecare muschi din corp si sa te concentrezi asupra obiectului

Gandeste-te la forma, culoare, textura si incearca sa-l memorezi. Apoi inchide ochii si incearca sa-l vizualizezi.

Exercitiul # 9: Alege un semn de pe perete si uita-te la el, totusi nu te focusa prea mult asupra lui

Sterge orice alt gand din minte si concentreaza-te cat de mult poti in timp ce respiri.

Exercitiul # 10: Cand citesti

Nimeni nu poate gandi daca nu se concenteaza mai intai asupra subiectului. Orice persoana ar trebui sa se antreneze pentru a gandi clar. Un exercitiu excelent este sa citesti un articol, dupa care sa-l exprimi in cateva cuvinte. Sa citesti un articol si sa intelegi esentialul cere o concentrare extraordinara.
Funda?

| Aleqa a răspuns:

Energizantul te plictiseste mai mult, iti da pofta de viata si te face sa dai invatatul si mai la o parte ca inainte. Eu zic sa faci asa. Te culci pe la ora 11, si in caz ca intrii dupa amiaza la scoala, te trezesti pe la 9 dimineata, si incepi sa inveti. Daca intri dimineata, cand vii de la scoala, dormi cateva ore si cand te trezesti, stai 30 minute sa te dezamortesti, si incepe sa inveti, o sa fii destul de odihnit/a. Bafta.