| Nooooooonameee a întrebat:

Cum pot sa-mi fac un insectar adevarat, cu insecte vii?

Răspuns Câştigător
| TheSupreme a răspuns:

Cred ca nu intelegi...
INSECTÁR, insectare, s. n. Colecție de insecte CONSERVATE prin anumite procedee și clasate după anumite criterii.
Cu insecte vii e mai greu si ala nu mai e insectar fiindca daca ele sunt inchise, mor, asadar asta e exclus. Insecte se gasesc peste tot: prin parc, in gradina, in casa, in magazie, in garaj, in pomi, in flori etc. Ia-ti niste prieteni, luati-va manusi(daca va e scarba sa puneti mana direct) si niste bolduri si cum ati prins o insecta ii bagati un bold in mijloc si ea moare. Dupa asta va trebuie o bucata de poilistiren(celuloza) in care infigeti boldurile cu insectele. Dupa iei un cutit si tai oricum vrei si o pui si in rama daca ai nevoie.

1 răspuns:
| Delya_5794 a răspuns:

Buna.apoi prinzi insectele si le pui pe polistiren sau pe ce vrei si bagi un ac de gamalie in ele.laughing