| Elena1234456 a întrebat:

Cum pot sa nu mai fiu asa de retrasa? Mereu parca am fost speriata de bombehee hee. De exemplu colegele mele ii pupa pe colegi (pe obraz) cand se intalnesc, eu abia schitez un zambet, sau daca discuta nu prea vorbesc, desi as avea ce sa spun.La scoala mai mereu stau doar cu anumite fete din clasa, desi teoretic ma inteleg bine cu toti.In particular nu sunt asa, dar am caracterul asta retras.Cum pot sa ma apropii si eu de colegii mei (ca amica) si sa nu mai fiu asa de inabordabila?

Răspuns Câştigător
| BloodMagickNecromance a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tine; )). Asta nu-i nimic. Tot ce trebuie sa faci este sa stai mai mult prin preasma lor. Fa-ti curaj! Asta fac si eu. Si chiar merge! Daca chestia cu curajul nu merge, atunci incearca sa nu mai fii asa de speriata. De ex: eu cand merg la cineva in vizita stau pe scaun si tac. Ehh... dupa aia, incep sa tot vorbesc pana nu ma mai opresc. Vezi ca oamenii nu sunt retrasi, incearca sa fii ca ei!
Baftawinking!

Kisses;*;*

7 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Presupun ca esti mai timida, mai retrasa.Esti genul care nu risca, de frica sa nu dea gres.Incearca sa abordezi subiecte la care esti experta.Eu pot vorbi cu un baiat despre fotbal, si asa se mai detensioneaza atmosfera si ma simt si eu bine.
Succes!kiss

| Irina117 a răspuns:

Nu trebuie sa ii tradezi
daca spun ceva de cineva sa nu duci vorba... e foarte important
comunica mai mult...
zi cate o gluma

succes:*

| Lorelai a răspuns:

Pai nu e nici o problema, esti mai deosebita, nu trebuisa fii ca toate celelalte. Oricum cu timpul nu vei mai fii asa, iti va mai trece timiditatea...Ai incredere in tine, lucrurile se rezolva mai devreme sau mai tarziu, noi ca persoane evoluam...

| claum01 a răspuns:

Pai sa stii ca si eu am fost la fel ca tine dar am inceput sa vorbesc cu unul cu altul si incet am prins curaj si acum crede-ma nu mai sunt timida si retrasa. Iati inima in dinti si incearca(incercarea moarte nu are)crede-ma ei nu discuta cu tine pentru ca ei vad ca nu vrei sa vorbesti si esti timida.Treci peste asta si intra in vorba cu ei pentru ca nu o sa se intample nimic(ce daca vorbesti cu cineva e sfarsitul lumii? Nu). Doar incearca si incetul cu incetul o sa prinzi curaj si nu o sa mai fi timida si retrasa. Spune glume, intri in discutii si ai sa vezi ca totul va fi bine.

| Arfina a răspuns:

Incearca sa ii cunosti, vorbeste cu ei despre lucruri pe care le aveti in comun, incearca sa ii inviti in parc.Cu timul, ajungand sa ii cunosti si sa te simti in largul tau alaturi de ei, nu o sa mai fi asa retrasa, sunt sigura! :* Sper sa fie de folos ce ti-am spus.:*

| yoshiko a răspuns:

Si eu eram asa inainte, insa trebuie sa iti faci curaj. Nu ti se intampla nimic daca te faci observata. Timpul rezolva lucrurile. Daca vrei sa te faci mai placuta, du-te in pauza la colegi, intreaba-i ce fac, daca au nevoie de ajutor la teme etc. Gasesti tu un subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti curaj si nu mai sta retrasa. Incearca sa te controlezi si sa incepi cu niste exercitii in fata oglinzii.Nu ai nimic de pierdut si o sa ai mai multi prieteni pe care te poti baza. Si eu am avut aceeasi problema ca si tine dar m-am controlat si m-am incurajat si acum sunt mai sociabila si cu mai multi amici. Fa-ti curaj si vei reusi! Succes!