| danyela_6021 a întrebat:

Cum pot sa trec peste moartea persoanei iubite?
Eu si cu el ne cunosteam de mai bine de 5 ani, dar eram impreuna doar de 1 an.Am infruntate multe amandoi pentru ca ai mei nu au fost de acord cu relatia noastra, mama luandu-ma cu ea in ianuarie 2009, in Italia.Noi am ramas impreuna si am luptat, ne-am revazut in mai in Spania unde era taicasu. A stat acolo cam 7 luni, dar am plecat pentru ca nu erau locuri de munca pentru mine. El a ramas acolo si a zis sa ma intorc dupa o luna. Dar din pacate nu s-a mai putut ca eu sa ma intorc pentru ca el murise dupa o zi de la ultima mea convorbire cu el.
Acum taica-su da vina pe mine si zice ca eu sunt singura vinovata ca el a murit.Nu am fost langa el ca sa stiu ce s-a intamplat dar se zice prin cartier ca ar fi cazut de pe o schela.Au trecut 2 luni si eu nu pot sa-mi revin. Oriunde merg parca-l vad; nici nu pot sa merg la mormant sin cauza lu taica-su si pentru ca n-am eu puterea necesara.Toata ziua ma refugiez in mine si fac lucruri pe care le faceam cu el; doar asa ma mai calmez un pic.Simt ca nu-l voi putea uita niciodata si ca-mi va lipsi mereu. Uneori imi zic ca daca nu plecam poate nu se intampla nimica; sau poate ca daca nu eram cu impreuna, el mai traia. Dupa 2 luni il iubesc mult si ma doare enorm ca nu mai e si ca s-a intamplat asa...
VA ROG SA MA AJUTATI SI SA-MI RASPUNDETI LA INTREBAREA:CUM POT SA TREC PESTE TOT, CA EU NU STIU?

Răspuns Câştigător
| gabryel a răspuns:

Te inteleg. Si eu mi-am pierdut tatal cand aveam 10 ani, trebuie sa fii tare sa poti trece peste asa ceva trebuie sa lupti si sa nu intri in depresie, incearca sa nu te mai gandesti la el si poate asa vei trece peste acest lucru trist schimba-ti obiceiurile nu mai repeta ce faceai cu el si pe unde va plimbati, ocoleste aceste locuri si asa vei reusi sa mai uiti dar iti spun eu ca nu-l vei putea uita niciodata. P. S (hai rock-erilor mai dati-mi un stupid ca de o saptamana cum raspund la o intrebare primesc stupid )

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu il judeca pe tatal lui.Se simte la fel de ranit ca tine si distrus dupa pierderea fiului sau si vrea sa gaseasca un vinovat pentru moartea fiului sau.De fapt niciodata nu treci cu adevarat peste moarte ciuva drag pentru ca amintirile iti raman pentru totdeauna si se intorc mereu ca sa iti aminteasca cat de vulnerabila esti in fata sortii. Ce poti face e sa te resemnezi cu faptul ca nu mai e si sa isi continui viata.Nu e nici pe departe asa usor dar e singura cale de a merge mai departe.Nu trebuie si nu ai de ce sa ramai in prizoniera trecutului.Nimic nu e la intamplare in viata asta.Chiar si in ce pare a fi un sfarsit e un nou inceputwinking

| gigiro a răspuns:

In primul rand, nu tu esti vinovata de moartea lui. Si tatalui lui poti sa-i spui ca-l dai in judecata, sa stabileasca legea, nu el cine e adevaratul vinovat. Spune-i ca daca legea stabileste ca tu esti nevinovata, ceri zeci de mii de euro pagube morale. Poate te va lasa in pace cu suferinta ta. Pierderea persoanei iubite, este pe primul loc in declansarea depresiei, acum tu ai nevoie de ingrijire, mai alea daca esti mai sensibila. Daca nu poti depasi faza, apeleaza la un psiholog.

| ►βέβέℓύşă a răspuns:

Te inteleg eu aseara m-am desp de prietenul meu si tot ganduri de sinucidere am nu stiu ce voi face...

| mrsolo a răspuns:

Pfoa, sa pierzi pe cineva drag este foarte greu, mai ales persoana iubita, eu zic sa nu te mai invinovatesti pentru ce a patit el, pur si simplu asta a fost sa fie, oricum cu tine sau fara tine tragedia tot se intampla, asa i-a fost scris! happy Mergi mai departe viata are multe secrete!

| vallery a răspuns:

Imi pare rau pentru. pierderea ta. O sa mai dureze pana o sa-ti revii cat de cat. Incearca sa traiesti zi-dupa-zi, sa faci chestii noi, pe care nu le faceai cu el, sa incerci sa treci peste asta. Si nu esti tu vinovata pentru. ceea ce s-a intamplat, sa tii minte asta!
Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg perfect ce simti.Si mie mi-a murit sotul acum un an, in ziua de flori. A fost ceva de groaza crying
si parintii lui ma invinuiesc pe mine pentru moartea lui(cu toate ca el a murit intoxicat cu gazcrying )
O sa iti fie greu sa sa treci peste asta, dar trebuie sa ai putere multa si sa te gandesti ce ar fi vrut el pentru tine, dc ar fi vrut sa stai toata ziua sa plangi.Incearca sa-ti iei la revedere de la el, sa-l lasi si pe el sa se odihneasca.(stiu ca e greu ce iti spun dar eu asa am facut si imi e mult mai bine)Gandeste-te ca acum ai un Ingeras in plus inca unu foarte important care e tot timpul cu tine si are grija de tine. Sper sa ai puterea sa treci peste.
de uitat nu o sa-l uiti niciodata, o sa ramana tot timpul in sufletul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg foarte mult, prietenul meu a murit cu 3 luni in urma sunt intr-o stare de depresie din care nu cred ca voi esi vreodata imi este foarte mult dor de el imi pare ca totul s-a terminat pentru mine de atunci cind a plecat. inainte de a muri dorea sa-mi spuna ceva insa eu nu am vrut sal ascult pentru ca ceva tip mai inainte ne sfadisem. cind am aflat vestea mi se parea ca nu e adevarat ca aceasta nu se poate intimpla cu mine pina acum imi pare ca inca nimic nu e real n-am pofta de viata si nimic nu e frumos fara el poate sa treca 1 an sau mai mult nu vreau sa-l uit si nu vreau sa-i dau drumul de linga inima mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata nu cred ca se poate trece peste pierderea fiintei iubite. Spun asta deoarece in urma cu aproximativ 2 ani si 4 luni am pierdut si eu cea mai iubita fiinta, pe dragostea mea CLAUDIU.Eream impreuna si ne iubeam enorm, am trecut peste foarte multe obstacole sa fim impreuna, dar am reusit sa-i facem pe toti sa intelega ca ne iubim sincer si ca vrem sa ne casatorim, dar Dumnezeu se pare ca ne-a stat in calea fericirii, deoarece inainte de nunta cu o luna a decedat si a decedat in fata ochiilor mei:a fost groaznic, este si va fi. Viata fara el nu mai este la fel, nimic din ce erea frumos acum e o banalitate e ceva ce nu are culoare, ma prefac in fata tuturor ca sunt ok ca sunt fericita dar fericirea nu o mai cunosc sau bucuria oricarui lucru maret nu ma multumeste, am devenit o persoana rece, nemiloasa etc Tot ce trebuie sa facem este sa fim tari sa ne gandim ca avem 2 ingeri care ne vegheaza dar cu cat trece timpul cu atat pe cel de al 2 inger il simti tot mai departe si parca ai pierde din nou pe cineva si din nou te lupti cu tine sa accepti situatia sa accepti ruperea sufleteasca.
Toata lumea spune: Uita-l, Treci mai departe, Esti tanara, Traieste-ti viata.Nu este asa usor... dar merita macar incercat
Ar trebui sa-i lasam sa se odihneasca, si sa-i purtam in suflet si sa ni amintim doar atunci cand ereau ei pe culmiile fericiri sa-i purtam in suflet cu zambetul pe fata. niciodata nu te voi uita

| fairy13 a răspuns:

E cumplit... in primul rand trebuie sa nu uiti ca trebuie sa ti continui viata si mai ales sa nu te invinovatesti big hug treci peste happy... chiar daca e greu happy. incearca wave bye