| CovaciEmil a întrebat:

Cum pot să vând o carte. Fizic în bibliotecă dacă nu sunt PFA?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O pui pe OLX.ro sau pe FB-ul tau si o avertizezi ca-i de vanzare.

| CovaciEmil explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc! Dar voiam ceva mai profesional, în speranța unui site ceva de cărți, sau să aflu cum o pot vinde fizic în librărie, gen cărturesti

| Violleta2022 a răspuns (pentru CovaciEmil):

Asta nu este posibil, ca-n librarie nu s eprimesc carti folosite, ci numai noi noute cu factura de la editura.
Poti incerca sa o vinzi la anticariate, acolo cerandu-ti umai buletinul.

| CovaciEmil explică (pentru Violleta2022):

Poate nu am explicat mai clar. Eu sunt autorul cărții, cartea este tipărită în 150 de exemplare este tipărită de către o editură desigur. are cod ar și cod isbn. tot ce trebuie… nu este folosită sau second cartea este nouă proaspăt ieșită de pe tiparul editurii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CovaciEmil):

Ohhh... intr-adevar nu ai explicat acest lucru de la inceput
Corect ar fi sa-ti iei o autorizatie de PFA ( persoana fizica autorizata) ca sa poti sa-ti vinzi legal cartile, fiindca oricum trebuie sa platesti taxe la toate incasarile.
Cartea o poti vinde online: ebay, amazon, site-urile locale de vanzari, putand merge chiar la librarii si magazine care vand carti sa le oferi cartea ta spre vanzare, dandu-le factura de intrare a cartilor in inventarul lor, ceea ce ii vor face fericiti fiindca marfa intra legal in inventarul lor si se vinde la fel de legal.
Tu pastreaza toate chitantele de cheltieli, facute cu editarea si publicarea cartii, fiindca la sfarsit de an financiar se face o balanta contabila intre cheltuieli si venituri si esti impozitat corect, doar la profit.
PFA-ul este cea mai simpla forma legala prin care poti cumpara si vinde lucruri facute de tine.
Mai sunt cheltuieli deductibile cum ar fi un PC, laptop, monitor sau ce alte "scule" folosesti tu la scrierea cartii, dar le poti deduce numai in anul financiar respectiv.
Succes cu vanzarea cartii!

| CovaciEmil explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc

| mastadont a răspuns:

Încearcă la un anticariat.

| CovaciEmil explică (pentru mastadont):

Mulțumesc, cartea este nouă, la anticariat se cumpără angro… și prețuri mici și cărți folosite