| Anamaria_4144 a întrebat:

Cum rezolvi certurile zilnice(chiar zilnice) cu mama? dau funditaaa:X:X

Răspuns Câştigător
| whiteshores a răspuns:

Bună Anamaria,

Te rog nu asculta sfaturile care te îndeamnă să-i dai dreptate mamei tale dar să faci ce vrei tu. Această 'soluție' este doar de moment și nu rezolvă nici o parte micuță din conflictul tău cu ea.

Un punct de pornire e să vezi care e sursa certurilor. Când apar certurile? Ce le declanșează? Observă puțin asta și apoi la o nouă discuție procedează diferit. Dacă te supără o vorbă a mamei reține-ți replica și când e mai liniștită spune-i că te deranjează. Dacă e nevoie discută deschis cu ea, mama trebuie să îți fie prietenă nu adversară. Experiența ei de viață te poate ajuta și pe tine, prietenele tale au aceeași experiență ca și tine, prefer-o pe mama ta pentru sfaturi. Dacă faci ceva și ea nu este de acord cu tine analizează lucrul respectiv și ia o decizie în dreptul lui.

Pentru ca să rezolvi ceva temeinic trebuie să depui efort și să perseverezi în lucrul bun. Îți doresc mult succes în rezolvarea conflictului cu mama ta și o trecere ușoară prin adolescență happy

Mult succes!

| Anamaria_4144 explică (pentru whiteshores):

Mersi chiar mi-a placut raspunsul tau...insa niciunul din voi nu a inteles la ce ma refer eu(scuze nu am explicat), deci e chestia ca ne certam atat de des incat am ajuns in faza in care pot sa zic ca nu o mai suport.ideea e ca se ia mult prea des de mine chiar si daca nu fac nimic,azi s-a gandit ea din senin sa ma intrebe de ce erm imbracat cu un anumit tricou, aseara sa luat de mine de ce imi tin parul intr'un anumit mod, serios mi se pare ca asta e noul ei hobby adica sa se ia de mine...nu stiu ce sa mai fac

5 răspunsuri:
| Ionela_6633 a răspuns:

Pur si simplu daca nu esti de acord cu ea, ajut-o la treaba, chestii de asta si te va ierta- la mine a mers! Succes

| Cristi_8211 a răspuns:

Hm, depinde de tema, dar asculta cum poti rezolva foarte rapid... Asculti ce zice mama ta (cat de enervant ar parea) si o asculti timp de o zii, apoi ii zici sa nu mai fie asa (cicalitoare) si ii esplici ce te deranzeaza la ea, si ea iti explica la randul ei de ce este asa... probiti sa nu mai fii, si dupa o saptamana de cumintenie totul se va rezolca, apropo trebuie sa-ti rezolvi "defectele" pe care la vrede ea, ok funda?

| valoare a răspuns:

Da-i dreptatea in tot ceea ce zice si fa vrei tu sau cum crezi tu ca e mai bine.

| Dianafucklife a răspuns:

Dai dreptate fi draguta cu ea si deschisa...da fa cum vrei tuwinking