| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Cum sa fac sa fiu mai tare sa nu mai fiu asa emotiv si sensibil

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
In primul rand nu trebuie să îți pese de ce zice sau crede lumea despre tine.
Tu trebuie sa fii tu însuți și cu bune și cu rele.
In al doilea rand trebuie să îți mărești stima de sine.
Cu o stima de sine ridicata automat nu o sa îți mai pese de ce zice lumea despre tine.Ca să îți mărești stima de sine trebuie sa ai o rutina productiva care sa te ajute sa evoluezi in fiecare zi.
Adică să citești cărți, să ieși afară să faci sport sau sa îți faci prieteni care au același interese și pasiuni cu tine.
De asemenea găsește un domeniu de activitate care să îți placă și perfectioneaza-te în domeniul respectiv.
Și impune-ti in minte că nu trebuie să îți pese ce zice lumea despre tine.
Îți poți zice așa în minte:,, Sunt un băiat bun, de calitate, frumos și nu te trebuie sa las pe nimeni să îmi oprească evoluția".

| acalmfuccboi a răspuns:

Să fi capabil să simți este unica noastră trăsătură, chiar putem spune definitorie. De ce ai vrea să te desotorosești de acest lucru?
Stoicismul este o minciună dintr-o epocă mai civilizată acum fiind aproape identic cu indiferența. Nu îți abandona sentimentele.
Desigur ar trebui să le dozezi dar îți garanteaz că o vei putea face cu timpul, desigur prin asta mă refer că cu cât înaintezi în vârstă cu atât mai insensibil devi.

| Violleta2022 a răspuns:

Invatand foarte-foarte bine, dezvoltandu-ti cunostintele generale, profesorii si elevii te vor privii cu alti ochi, te vor admira, vei obtine note mari si in felul asta iti cresti nivelul de incredere in tine, si emotivitatea dispare.

| alexandraionela1234 a răspuns:

Am avut aceeași problema, soluția mea a fost sa ma apuc de un sport de contact. Pe mine nu numai ca m-a întărit fizic, m-a întărit si psihic. Iti crește mult încrederea in tine, te disciplineaza, si nu te mai intimidează chiar asa orice situație.