| b3bita a întrebat:

Cum sa fac sa ma inteleg mai bine cu sora mea care are 5 ani ( eu 15). Tot timpul ne certam... e fenomenala. Recunosc am si eu o parte din vina tongue dar de obicei e ea prea rautacioasa ...asa ceva nu am mai vazut ...va rog spuneti-mi ce sa fac? big grin multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Kitty a răspuns:

Si eu am o sora mai mica decat mine cu 10 ani... si ne mai certam si noi, dar am invatat-o sa ma respecte ...adica ii explic cu calm unde greseste si daca nu intelege o las in pace... e destul de mare ca sa inteleaga anumite lucruri, iar daca nu, trebuie sa o pedepsesti...sau zii mamei tale sa faca si ea cv ...ca poate pe ea o aculta. si daca vrei sa te intelegi bine cu ea, joaca te si tu cu ea, iesiti prin parc.

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, da te cred ca e aiurea asa, dar totusi tu ai 15 si sora ta are 5 anisori, ea inca nu stie prea bine ce face, nu stie ce e rau si ce e bine, mai bine sa fi putin rabdatoare cu ea.si vb frumos ca asa va intelege...

| madalicious a răspuns:

Buna!

am avut si eu aceiasi problema cu sora mea. ea era mai mare.intr-un final a inceput sa ma ignore.si asa nu i-am mai dat nici eu atentie...sigur acum cand ne-am maturizat suntem prietene bunehappy [eu am 15 iar ea 20]

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Tu trebuie sa intelegi ca e mica si are nevoie de atentie dar nu trebuie sa exagerezi, e varsta cand crede ca totul ii apartine.

| juniper a răspuns:

Vorbeste cu ea si spune-i ca tu esti sora mai mare si trebuie sa ai grija de ea, spune-i ce-i bine pentru ea si daca zice ca nu te crede, atunci cheam-o pe mama ta si intreab-o ce-i bine pentru ea, ca pe mama o asculta, adica ar trebui happy

| lolly_3072 a răspuns:

Omg am aceeasi problema numai ca intre mine si sora mea sunt 3 ani diferenta si n-am mai vazut asa ceva la un copil de 10 ani.pe bune eu cand sunt enervata tip la ea rau de tot da nu e bine. o chestie care o enerveaza pe ea este ca atunci cand vrea sa ma enerveze, eu fac special si nu ma enervez.incearca si tu

| mada12 a răspuns:

Daca recunosti ca si tu ai o parte din vina...de ce nu lasi de la tine? Am aceeasi problema cu sora mea.dar...acum ea a mers la liceu si s-a schimbat total... urla mereu la mine si tot asa... dar sunt si momente in care ne intelegem. Daca spui ca ea e rautacioasa...gandeste-te la tine... oare tu cum erai? Daca tu aveai 5 ani si ea 15? Ce ai fi facut?

| plasticstyle a răspuns:

Omg.si eu sunt in aceeasi situatie.eu am 17, iar ea 7.nu o mai baga in seama si nu i permite sa te loveasca ca i se urca la cap si mai tarziu o sa fie si mai raulaughing. sau incearca sa fii o prietena buna cu ea, sa va jucati putin.sa'i cumperi ceva cand vii de la scoalathinking or something.

| Traficantadecorcodushe a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta...Eu am 14 si bro' 3. rolling eyes cateodata trebuie sa vina mami sa ne despartaangryangryX
Incearca sa lasi mai mult de la tine...nu o mai baga in seama.
Mergebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu te pui la mintea ei, am pretentii tu esti mare, este rasfata pentru ca este mai mica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ii dai o ocupatie, ceva ce o intereseaza pe ea mai mult, asa tu iti vei putea rezolva problemele si apoi vei avea timp sa te joci cu pentru a nu o face sa se simta jicnita... asta as face eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg la mine e aceiasi situatie. Tu fii calma si nu trage atentie la fiecare maruntis deja daca e ceva important fai pe plac pe urma iti va fi datoare ))))