| wannabe a întrebat:

Cum sa invingi timiditatea? [vreau raspunsuri serioase]

14 răspunsuri:
| maryana5 a răspuns:

Inteleg din "descrierea" ta ca tu esti o fire sensibila uneori pesimista iar tu lasi ca lacrimile sa curga cand ceva nu merge exact cum ai vrut tu... bon nerd cred ca ai nevoie sa vorbesti cu cineva despre asta. Uneori oamenii nu sunt ce par a fi... unii sunt fatarnici iar altii pur si simplu isi bat joc de tine sad. Cred ca tu ai nevoie de un exercitiu pe care eu una l-am incercat straight face. Incearca sa te uiti seara tarziu la un film horror sau drama. Incearca ca atunci cand apare fantoma/stafia/scheletul/zombiul etc. sa nu pui mana la ochi si sa te bagi sub plapuma incearca sa te iti desi e inspaimantator asa e si in viata reala. Tu incerci sa te ascunzi de pericole, de neincrederi dar atunci cand -nu pui mana la ochi/nu te ascunzi- confrunzti direct problema!

Fa asta si in viata de zi cu zi. Fiecare din oamenii care te cred slab e unul dintre scheletele/zobii etc nu le mai enumar oh go on. Nu uita! " infrunta aceste lucruri!"

xoxoo, mary peace sign

| Cryssy a răspuns:

Cu incredere happy curaj happy

| danutza a răspuns:

Arunco la gunoihee hee
multa incredere in fortzele tale proprii si totul se rezolva... puteti in minte k poti k vrei...

bafta

| kitty_8919 a răspuns:

Incearca sa ai mai multa incredere in tine :-> ...incearca sa nu iti vezi doar defectele, bucura-te de calitatile tale si cand trebuie sa faci un pas pentru care esti timid spuneti in gand o sa pot...succes

| zuzumic a răspuns:

Cand ma cuprinde timiditatea ...incerc sa fiu cat mai naturala .eu de fel sunt mai sarita de pe fix... si imi iese repede

| dada a răspuns:

E greu sa scapi de asa ceva... pentru ca o ai in sange. te-ai nascut cu ea... asta e felul tau de a fii si uneori este cam greu sa schimbi asa ceva sad

inceraca sa te gandesti ca daca nu reusesti sa treci peste ea va fi mult mai rau...winking

ambitioneaza-te putin si spuneti ca totul va fi ok happy

bafta!

| somniferu a răspuns:

Foarte usor prin sistemul de autocontrolare depinde cat de dezvoltat e la persoane de exemplu eu imi spun in gandul meu "Trebuie sa o faci!","Tu esti puternic!","Hai ca te tine sa o faci!"
oricum depinde de persoane si nume reusesc alete mai greu...parerea mea...

| pepenerosu a răspuns:

Pai...multi mi-ar spune si mie ca sunt timida...adica.eu sunt timida de obicei cu persoanele noi pe care nu le cunosc, dar cu prietenii apropiati.nimeni nu ar zice ca sunt timida, ti-o invingi cu timpul, si parerea mea e sa o iei cu incetul.mai faci o remarca.mai zici si tu ceva ce ai auzit. poate impresionezi si intri in vorba cu persoana respectiva, sau daca e vorba de o fata sau un baiat.depinde de caz, gasesti subiecte comune...ma rog.nu mai stiu ce sa zic. sper ca ti-am fost de ajutor. Tay tay!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin tupeu, tupeul prin nesimntire, nesimntire daca nu ai... faci rost si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu confundati timiditatea cu frica, sint doua lucruri diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti faci multi prieteni noi
Daca stai cu oameni necunoscutziwinking
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa-ti schimbi capul, trebuie sa scoti numai perle din gura, sa fii un actor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti doresti cu devarat vei scapa! incearca sa nu ii mai vezi pe cei din jurul tau prea superiori...toti avem defecte, toti gresim...nu putem fi perfecti...

Răspuns utilizator avertizat