| 24kMaria23 a întrebat:

Cum sa nu-i fac rău dacă ălui nu-i pasa și mă umilește mereu

2 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Și dacă faci/răspunzi la rău cu răutatea, dușmănia, prostia, dezumnazarea, nesimțirea, crezi? ai impresia? Că te vei simți mai bine? Și că vei fi un om mai "fericit"? mai "împlinit"? mai "răzbunat"? mai "liniștit"? mai "bine"? mai "presus"? mai "realizat" decât acel om?

Nu, nu te vei simți mai "fericit" "răzbunat" cu nimic, cu absolut nimic! dacă, intenția ta este să răspunzi la răul, răutatea, prostia, dușmănia, ură, nesimțirea altor oamenii nu va aduce bucuria și nici fericirea Adevărată în viața nimănuia!

fiindcă un om care vede, primește, răul unui alt om fără frică Adevărată cu Adevărat de Dumnezeu acel om n-are să fie om nici pentru el nici pentru nimeni! Uni oamenii cu asta trăiesc, cu asta se hrănesc, așa își trăiesc toată viața lor! Ei găsesc fericirea lor bucuria, lor distracția lor, în suferința, necazul, durerea provocată/intenționată /vrută dorită, de ei! "oamenii" ăștia în asta își găsesc alinirea și sănt amuzați pe seama la oamenii!

Eu mă rog la Dumnezeul meu cu Adevărat din toată inima mea și tot sufletul meu pentru oamenii care n-au puterea și nu vor și nu știu și care nu-și dau seama că dacă vom răspunde rău cu aceași măsură, cu același fel de răutate, cu aceeași suferință, durere știți ce vom face de fapt când răspundem/făptuim la rău cu răutate? suntem același om! exactă! Suntem același om! care nouă! ție! îți face rău! nu există nicio diferență între noi și omul care vrea/intenționează săne facă rău prin răzbunarea/boala lui și prostia lui!

Dacă din puținul nostru și toată putința noastră măcar atâta nu facem să nu răspundem la răul altui om cu răutate, vom putea înțelege! vom putea ajunge să știm!

însă ce cred eu cu Adevărat! Și este personal! din câte văd eu și îmi dau seama răutatea asta începe tot mai mult să aibă/prindă/rădăcini între noi oamenii, de la o zi la o altă zi crește prostia, răutate, dezumanizarea între noi oamenii! și văd! Cum uni oamenii simt, au o nevoie bolnavă! de a se manifesta/justifica prin răzbunare, răutate, prostie.Pentru? fiindcă și-au adus ei aminte cândva că cineva Lear fi făcut lor rău cândva! Deci ținem minte foarte bine! răul, Dar "nu ținem minte""și nu ne dăm seama" că există cu Adevărat! Dumnezeul și nu cred că neam dori să începâ el să țină minte chiar totul! Despre noi!

Am ajuns la concluzia Adevărată și personală! Noi oamenii suntem mult mai predispuși "bine voiți" și intenționați înspre a răspunde/făptui la orice fel de rău cu mult mai multă răutate, apoi spune în sinea noastră " of bine i-am făcut " "așa merita" să vadă să simtă cum este" laughing)

Ceia ce nu înțelegem noi și nu ne dăm seama cu Adevărat! Este faptul că răul nu simte niciun gram și nicio remușcare, care se întoarce cu aceași, sau poate cu mai mare măsură de răutate înspre el, fiindcă răutatea unui astfel de "om" provoacă intenționează suferință, durere, necazuri, probleme de orice fel în viața oricărui om care este prins în mână și fapta unor demonii cu chip de îngeri! Nu ajungem la nicio înțelegere omenească dacă avem impresia că am pune paie pe foc "focul" se va "stinge" sau se va "opri" doar cu Dumnezeul în inima noastră cu Adevărat și sufletul nostru cu Adevărat putem opri orice rău care vine înspre noi oamenii!

Eu văd cu mulți oamenii devin din ce în ce mai reci! din ce în ce mai retrași în ei! din ce în ce mai adicți la boala asta gravă de a se răzbuna între ei! Știu că toate astea vin de la cel rău! sânt enorm de sigur de asta! Dar trebuie să înțelegem răul atrage doar cei rău! în orice fel în orice formă dacă răspundem la rău cu răutate nu "câștigăm" "rezolvăm" absolut nimic. Știți ce facem? știți ce întâmplă? Răul câștigă dacă îi dăm importanță cu orice gram de măsură pentru acel "om" este de ajuns un gram, să-și atingă scopul, să stârnească boala în noi de a ne simți nevoiți/prinși în ură și răzbunăre.

Nu Trebuie! "Săne Răzbunăm" și săne rugăm și pentru ei, doar așa se vor vindeca cu Adevărat! prin Dumnezeu și ei și noi! iertarea între noi oamenii ne va apropia! Și nu ne va dezbina nu ne va întoarce între noi, ne va uni între noi oamenii!

orice om este într-o situație ne dreaptă, plină... numai Dumnezeu știe cum este acel om în viață în inima, sufletul său dar asta nu înseamnă că trebuie săne lăsăm îndemnați de toții oamenii fără frică de Dumnezeu că "trebuie" să răspundem la rău cu aceași măsură, pierdem! Nui "câștigăm" nu "rezolvăm" nimic dacă ne facem răzbunători, la răul altui "om"! Fără frică De Dumnezeu cu Adevărat!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

De ce te agati de cineva caruia nu-i pasa de tine?
Ii comunici sa-si ia catrafusele si sa nu te mai caute niciodata.
Fa loc in viata ta pentru oameni mai buni.