| bianca_9810 a întrebat:

Cum sa nu mai fi stresat/a de scoala? plzz raspundeti am nevoie de sfaturi FUNDA.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti iei un concediu, mergi la medic si zici ca te doare ceva ca te simti foarte rau si iti da scutire pentru ca eu ceri tu asa stai acasa cateva zile linistita.

| Piiink a răspuns:

Invata la fiecare materie big grin tot timpul nici eu nu le am ca scoala laughing da asta e cand ai ore adica lektia p care tia predt.o inavtso in ziua in care ai materia respektiva si asa o sa-ti fie mai usor :X sau lasate de scoala rolling on the floor glumeam; x sukeswinking funda? puppy dog eyes

| spaikizz a răspuns:

Pai nu te mai gandi mereu ca trebuie sa iei o nota mare. Adica, nu e musai mereu sa faci asta. Eu te inteleg pentru ca este greu sa fi buna si sa ii multumesti pe toti si sa te ridici mereu la masura asteptarilor. Dar incearca sa te gandesti mai mult la tine. Sa sti ca niste studii au confirmat faptul ca pentru a reusi in viata nu e nevoie sa ai IQ-ul foarte ridicat sau mai ridicat peste normal si EQ-ul (care reprezinta inteligenta emotionala). Eu zic sa te linistesti. Un esec nu e capatul lumii. Eu de exemplu la franceza aveam numa 10 si la o lucrare am luat 7 pentru ca nu m-am putut concentra. Se mai intampla, dar nu trebuie sa disperi. Nu trebuie sa te duci la scoala cu gandul ca iar trebuie sa fi pe faza ca sa raspunzi sau ca iar trebuie sa impresionezi nu stiu pe cine. Pana la urma scoala e o perioada de trecere.

| jolidon a răspuns:

Pai simplu. incearca sa o iei asa cum e. e scoala. trebuie sa inveti pentru binele tau iar profii iti pun note in catalog. de ce te-ai simti distrusa sa iei un 8? sau cu ce te-ar incalzi daca iei un 10. in realitate exista copii care invata bine la scoala dar de fapt sunt prosti. adica nu au un grad de inteligenta ridicat. incearca sa vezi ca ceea ce inveti la scoala e ca o cutie intr-o sala de teatru. in cutie sunt informatiile pe care le primesti la scoala iar adevarata invatatura se afla in afara cutiei. in acea sala imensa. exista o groaza de lucruri de citit si de invatat in afara scolii. la scoala nu te invata mare lucru. sunt oameni care termina 12 clase cu note mari insa nu sunt destepti pentru ca adevaratii oameni destepti sunt cei care isi formeaza cultura invatand individual in afara scolii. viata e asa de lata insa asa de scurta incat stresul la scoala e o adevarata prostie. tu valorezi mai mult decat scoala si ca sa fii creata a fost nevoie de o stiinta de 1000 de ori mai complexa decat matematica lu diriga. fii serioasawinking

| bianca_9810 explică:

Piiink
eu sunt premianta :Xdar tot ma stresez cu scoala

Întrebări recente