| loredana_4897 a întrebat:

Cum sa o conving pe mama ca la 18 ani sunt destul de matura pentru a ma muta singura? Mai am un an pana dau Bacul si vreau liniste. vreau sa nu ma mai innebuneasca cu ideile ei de acum 30 de ani. Vreau doar sa am un loc al meu unde pot sa invat in liniste si sa dorm cand vreau si sa fac ce vreau eu. Ea nu ma lasa nici la facultate sa ma duc in alt oras. nu accepta ideea de pleca de langa ea

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti "fetita lui mamica " de mica, slabe sanse sa te ia in serios ca vrei sa te muti. pun la pariu ca "crede ca vrei sa te muti doar sa ai parte de sex cat vrei. majoritatea parintilor cred asta despre fetele lor cand vor sa se mute.

4 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Pentru asta,ai nevoie de un loc de muncă,pentru a suporta cheltuielile. Dacă vrei să te muţi singură,trebuie să plăteşti întreţinerea, utilităţile, să te descurci singură cu mâncarea, cu alte cuvinte să fii pe cont propriu, fără să mai ceri sfaturi de la mama ta.Crezi că poţi să faci asta singură, fără să mergi pe un drum greşit?

| Gizăz a răspuns:

Nu trebuie s-o convingi de nimic. Eşti majoră. Îţi iei un loc de muncă măcar part-time, plăteşti chiria şi gata. Maturitatea înseamnă în primul rând a te întreţine singură. Nu îi poţi cere să accepte unele chestii dacă nu eşti pe banii tăi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu fapt ca ai pus acesta intrebare denota ca nu esti matura sa te muti singura, nu de alta, de pe langa linistea aia mai trebuie sa mai si muncesti sa castigi bani si sa intretii casa

| neutrino a răspuns:

Daca esti matura inseamna ca te poti intretine singura. In aceste conditii poti pleca linistita, dupa ce-ti pupi mama. Nu uita insa ca nu vei putea dormi cat vrei tu, pentru ca trebuie sa faci bani.