| OctaviaT a întrebat:

Cum sa scap de emotii?
Eu invat si stiu lectia foarte bine si cand ies in fata sa ma asculte uit tot...
Nu stiu ce sa mai fac... Plus ca din cauza ca sunt timida mai vorbesc si incet dar asta sper ca se va remedia...

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Timiditatea nu prea are cum să te facă să uiți lecția decât în caz în care o memorezi mecanic. Soluția e să înveți să înveți, adică să înveți logic că dacă ești pe un fir logic extrem de slabe șanse să mai uiți ceva căci deja lucrurile nu mai țin de uitat, vin prin deducție iar asta te va ajuta să îți reamintești și terminologiile. Și eu am fost timid iar singurul mod în care puteam uita ceva din cauza asta, ceea ce nu s-a întâmplat prea des, era dacă am memorat mecanic.

| Iugas a răspuns:

Se spune ca daca iti inchipui ca toti cei din fata ta sunt dezbracati scapi de emotia vorbitului in public.

| aurora23 a răspuns:

Stiu sentimentul de frica care te cuprinde, inima incepe sa bata ca o toba rasunand pana urechi fara sa iti mai auzi gandurile si toti ochii aia atintiti asupra ta.Parca nu iti pasa de lectie, dar tot se intampla ceva inevital.Incearca sa prinzi incredere si tupeu doar nu e sfarsitul lumii.Imagineazati ca in fata ta e cineva cu care vorbesti foarte deschis si nu simti nici o presiune sau gandeste-te ca x sau y nu sunt mai presus decat tine.Intai oferati singur incredere si apoi totul vine de la sine.Fii un pic mai nebun din fire decat de obicei.

| XKarinaX a răspuns:

Alege-ţi un coleg sau o colegă cu care te înţelegi foarte bine, iar când ieşi la ascultat priveşte acea persoană drept în ochi până termini ce ai de spus. În momentul în care atenţia ta e distribuită doar pentru o singură persoană cu care te simţi în largul tău, subconştiententul va prelua lucrul ăsta ca şi cum ai vorbi cu acea persoană şi cu siguranţă vei reuşi