| SERIALS a întrebat:

Cum sa scap de frica (la intuneric)? Cind sunt singur acasa dorm cu lumina aprinsa pentru ca mi se pare ca acus va aparea vreun mostru sau om si ma va ucide! Dar am 18 ani! Ce se intimpla? Chiar si daca dorm cu lumina aprinsa tot mi se pare ceva, sunete sau ceva se misca in jur!

6 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Cred că asta este una dintre acele frici care nu se pot învinge pur şi simplu.Trebuie să conştientizezi că aceste idei nu sunt normale, ci toate filmele de groază vizionate te-au făcut paranoic.

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa incerci sa dormi cu lumina stinsa si sa vezi ca nu se intampla nimic. Daca vrei sa dormi mai usor puneti muzica la telefon sa asculti si numara in gand de la 1 pana cand dormi.
O zi buna!

| Cosmin1I a răspuns:

Poti sa scapi de frica daca ti-o infrunti.Nu vei rezolva absolut nimic daca vei trai cu frica ca in dulap, sub pat, dupa perdea se acunde un monstru. Succes.

| Ana_4223 a răspuns:

Nictofobia este o fobie caracterizata de frica severa de intuneric. Este declansata de perceptia desfigurata a creierului de ceea ce se intimpla sau s-ar putea intimpla in medii intunecate.
Persoanele afectate devin nervoase intr-un mediu intunecat, dorm cu lumina aprinsa, nu ies din casa noaptea, acuza palpitatii, transpiratii, tremor si chiar stare de rau cind sunt fortate sa stea in intuneric. Daca fobia este severa acestia incearca sa fuga din camerele intunecoase si sa evite sa stea afara noaptea. Pot deveni furioase sau in defensiva cind cineva incearca sa le incurajeze sa petreaca timp in intuneric.
nu ai cum scapa de aceasta fobie decat daca consulti un psiholog si vei urma terapia cognitiv comportamentala.fiindca aceasta fobie nu tine de tine nu poti sa o depastesti, este involuntar, te nasti cu aceasta fobie de la nastere

| marryy135 a răspuns:

Mie la fel imi era frica de intuneric pina la un timp, caci am invins-o asa cu timpul am incercat sa ma deprind, si acum imi place mai mult intunericul:d, dar problema este ca acum imi e frica de inaltime:d dar de frica de intuneric am scapat.tot ce iti pot spune e sa incerci s-o invingi, caci stind asa fara ca sa faci ceva si numai cu frica nu vei rezolva nimic.Baftawinking

| raresvipera222 a răspuns:

Si eu am aceeasi treaba dar a disparut pur si simplu puneti nisete casti in urech sa vezi ce bine dormi! 1