| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de gelozie? faza e ca inainte am avut un prieten foarte gelos am fost cu el 2 ani si 4 luni si faza mai nasoala e ca m-a facut si pe mine ca el adica geloasa. Acuma am un prieten de 3 luni si sunt cam geloasa numai ca el chiar imi da motive de genu :i suna telu noaptea si nu raspunde si am observat ca e tot acelasi nr de fiecare data. SI inca ceva, cum as putea sa ma abtin sa nu-i mai verific telefonul fara sa stie ca daca afla se supara pe mine, numai ca nu i-as mai verifica telefonul daca nu as fi gasit in el mesaje de la un prieten de-al sau cu numarul unei fete care i la cerut el... ce sa cred? ce sa fac? sau e doar in mintea mea?

7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, esti geloasa, deci inseamna ca il iubesti, incearca sa ai mai multa incredere in el, comunica cat mai mult cu el, arata-i ca il iubesti si vb frumos cu el, explica-i ca esti cam geloasa si asta pentru ca tii la el, dar ai grija, daca ai motive, nu le neglija, bafta.

| xibalba a răspuns:

Pai vorbeste cu el, si daca o sa fie sincer cu tine, o sa fie de acord sa o sunati impreuna pe tipa respectiva si afli si cine e ea, cu ocazia asta. Daca are ceva de ascuns, se va fastaci. Eu zic sa bati fierul cat e cald, ca apoi... se vor agrava lucrurile: daca vede ca poate fi cu 2 fete in acelasi timp, evident, nu va renunta la obicei ca doar prost. Si nu are rost sa investesti sentimente pentru cine nu merita.
In legatura cu gelozia... atata timp cat exista incredere reciproca si iubire, gelozia va fi in cantitati mici, aproape ca nici nu se simte, nici nu mai zic de manifestare. Insa, atunci cand increderea se clatina, e o problema ce trebuie rezolvata. Printre temelia unei relatii se afla si increderea... si mai ales sinceritatea. Nu cred ca iti convine sa ai o relatie in care tu esti mintita sau iti sunt ascunse anumite lucruri. Informeaza`te chiar intrebandu`l pe prietenul tau, asta e cea mai sigura solutie sa fii linistita. Bafta!

| Ruxyana a răspuns:

Gelozia se naste din dragostehappy
daca si el te iubeste nu trebuie sa iti faci griji...
in ziua de astazi este multa lume rea....multi poate vor sa va despartahappy

| fabiola a răspuns:

Scapi de gelozie daca el iti ofera incredere. Ii poti spune, ii poti cere sa te ajute in acest sens. Daca o va face inseamna ca tine la tine!

| byenkutzyk a răspuns:

Si prietenul meu era foarte gelos si inca e...La fel sunt si eu...Noi ne certam din orice si poate ca gelozia e de vina...De cate ori cand pleaca pe undeva ma gandesc doar la ceea ce face...Sa nu cumva sa fie cu alta, imi tot pun intrebarea:"Oare chiar e unde zice? Sau ma minte si o fi cu alta?"laughingDar asta e doar in mintea mea din cauza geloziei...Eu cand ii controlam telefonul, bine ca faceam asta rar, imi dadea voie, mi-l arata chiar el si nu se supara pe mine...Ma intelegea ca sunt geloasalaughingbig grinIar el mi-l controla mielaughinglove struck...Si de cate ori il sunam imi raspundea, imi rasp si la sms-uribig grinNu imi dadea nimic de banuit dar tot geloasa eramlaughingPt ca il iubesc si ma iubestelove strucklove struck...Acum sa iti zic parerea mea... Daca te iubeste o sa te inteleaga ca esti geloasa si o sa iti dea voie sa ii controlezi telefonul din cand in cand fara sa se supere pe tinelove struckVezi daca tine telefonul pe vibratii sau pe silentios in timp ce e cu tine e ceva la mijloctongueLas'o mai moale cu gelozia si incearca sa afli ce face in lipsa ta... Dar daca spui ca el cere nr de tel ale fetelorstraight face... Spune-i ca te deranjeaza asta... Daca vezi ca se agraveaza situatia lasa-l! Probabil nu vrea relatie serioasa cu toate ca sunteti impreuna de 3 luni...Ai grija de tine! Succes!kisskisskiss

| pia a răspuns:

Dau fundita dar am nevoie de mai multe sfaturi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M