| TwEEty_9286 a întrebat:

Cum se anlizeaza numeralul fractionar jumatate din propozitia:daca poate sa-l faca, faca-l, mosnege; si atunci fata si jumatate din imparatia mea ale lui sa fie.va rog urgent, fuuuuuuuunnnnndaaaa si 2 voturi!

Răspuns Câştigător
| Alina123477 a răspuns:

Numeral frectional,cu valoare subst., caz acuzativ, functie sintactica de complement direct...cp:* funda si 2 voturi?

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

De la numeralul cardinal propriu-zis, prin compunere sau derivare, se formează: numeralele colective, fracţionare, multiplicative, distributive, adverbiale.

| Gabica a răspuns:

Numeral frectional cu valoare subst., cas nominativ, functie sintactica de subiect multiplu