| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza media de admitere in 2010? Acum se dau teste[nu pisa] si se calculeaza 25% tezele unice 25% examenele 50% media generala. Sa dau Un exemplu si dati`mi raspuns. Elevul Popescu are media generala din cls a >5--8 are in total 9.10 pe tezele unice cele 4 adunate si impartite media 7.16 si la examenele alea are 8-matematica si 9 romana. Care este media de admitere? Scuzati`ma ca va deranjezda ajutati`ma

2 răspunsuri:
| єℓєηα a răspuns:

Media se face astfel:

2 x 9. 10 + 7. 16 + [( 8+9) : 2 ]totul impartit la 4 =
18, 2 + 7. 16 + 8, 5 totul impartit la 4 =
33, 86 : 4 = 8, 46

Adica: se inumlteste media 5-8 cu 2, apoi se aduna cu media tezelor unice si cu media testarilor nationale iar pai se imparte totul la 4.

Sper ca ai inteles
fundita pls :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

[2x(media generala a claselor 5-8)+(Media T. S. U.)+(Media aritmetica a examenelor din clasa a 8a)]:4= MEDIA DE ADMITERE LA LICEU 2010