| Ruines a întrebat:

Cum se calculeaza media de admitere la liceu? Noua diriginta ne-a zis ca 3 x media examenelor de admitere + media generala a 5-8: 2, insa pe net am gasit ca media examenelor de admitere + media generala a claselor 5-8 : 2. Stie cineva cum e corect?

Răspuns Câştigător
| ade291 a răspuns:

Eu stiam ca este media de la examene + media din clasele V-VIII, totul impartit la 2.

Răspuns utilizator avertizat
| ade291 a răspuns (pentru Ruines):

Nu ai primit brosura cu licee? Acolo arata pe primele pagini cum este exact.
Eu stiu cum ti-am zis mai sus.

| William a răspuns (pentru ade291):

Nu, nu e asa. Media de la examene se aduna cu media in 5-8 si se inmulteste cu 4 se scade 8 aduni 1 imparti la 5 scazi 2 extragi radical din rezultat imnultesti cu 2 aduni 10 imparti la 4 ridici la patrat rezultatul inmultesti cu 3 scazi 12 aduni 8 extragi radial si ridici la patrat, imparti la 6 si scazi 1, aduni unu, inmultesti cu 6, extragi radical, ridici la patrat, scazi 8 aduni 12, imparti la 3, extragi radical, inmultesti cu 4, scazi 10, imparti la 2, ridici la patrat, aduni 2, inmultesti cu 5, scazi 1, aduni 8, imparti la 4 si scazi media de la examene. Numarul cu care ramai este media cu care vei intra la liceu. thumbs up

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns (pentru Ruines):

Nu chiar.

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns (pentru Ruines):

Tu stii ce este o gluma?

Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai multe informații utile găsești aici: www.edu.ro
Succes!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| TeoPT a răspuns:

Pe ce lume traieste diriginta voastra? laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Media de la examene :media din clasele 5-8, apoi imparti totul la 2.
Te pup!