| Smile_5509 a întrebat:

Cum se poate demonstra ca un patrulater este dreptunghi\romb\paralelogram\trapez?
Daca aveti ideecrying
Ca maine dau teza la matebroken heart
Fundahappy

Răspuns Câştigător
| BlueBroom a răspuns:

Pai ca sa fie dreptunghi trebuie sa demonstram ca e un paralelogram cu un unghi de 90 de grade
ca sa fie romb trebuie sa demonstram ca are toate laturile egale sau diagonalele sunt perpendiculare
ca sa fie paralelogram demontram ca are doua laturi opuse congruente si egale iar diagonalele se taie la mifloc(de obicei in punctul O)
iar la trapez demontratia nu prea are ros dar in general demontram ca are doua laturi opuse paralele

| KeNzZoR2000 a răspuns (pentru BlueBroom):

Multumesc BlueBroom Mai Ajutat si pe mine bravo si iti multumesc

1 răspuns: