| NoSwear a întrebat:

Cum se retine mai usor la geografie! Am un 8 si un 10, ca sa ne marim nota trebuie sa facem un portofoliu, sa zicem ca il facem si mai iau un 10. Acum, cealalta nota presupun ca trebuie sa fie pe ascultat : am 5 lectii de invatat, cum pot retine mai usor? ( fiecare lectie e de o pagina jumatate-2 ). Faza e ca nu le prea am cu geografia si nu imi place. dar acum trebuie sa invat. portofoliul l-am facut deja deci nu se pune problema dar cand vine vorba sa ma asculte.chiar vreau sa termin semestrul cu media 10 peste tot, nu doar o medie de 9.mentionez ca sunt in clasa a 5a si tot timpul am ridicat mana la el si cateodata chiar m-a pus. dar de exemplu la o alta materie o rog pe profesoara sa imi treaca media si vin la ea/el. Cand ma uit in catalog, am numai 10 peste tot si un 9 la matematica si 8-ul la geografie.Cum pot sa fac in asa fel sa invat mai usor si in acelasi timp sa imi dea nota mare chiar daca nu am invatat fff. bine?

1 răspuns:
| stefanandrei_1956 a răspuns:

Iti inchizi tvul si pcul si incepi : ex: CAMPIA ESTE CEA MAI MICA FORMA DE RELIEF si incepi sa repeti de mai multe ori ex : campia este cea mai mica, camipa este cea mai mica, campia este cea mai mica, forma de relief, forma de relief, forma de relief. MERGE SA STI! SI daca nu reusesti sa inveti, atunci pui colegul tau de banca sa iti sopteasca dar el sa fie ascuns dupa un alt coleg din fata lui si el sa fie aplecat un pic ca sa nu il vada doamna si sa sopteasca si el mai incet cat sa auzi tu, eu fac asta de vreo 2 ani si inca merge. Si daca iti da test pui caietul deschis sub banca si cand vrei sa te uiti te prefaci ca nu sti si pui mana pe fata cat sa iti acopere ochi dar nu de tot, sa ti acoperi incat tu sa te poti uita in jos ca din fata sa se vada ca tu ii acoperi de tot, dar de fapt doar se vede, ca tu poti sa te uiti cu ochi in jos fara sa misti capulin timp ce ai ochi in jos si mana pe fata, asta functioneaza doar dac esti in spate de tot, ai inteles?! fundita ca te-am dat cele mai bune metode!