| Seby80 a întrebat:

Cum se rezolva problemele cu probabilitate?

Răspuns Câştigător
| iKaede a răspuns:

Chiar ieri le'am facut si noi. pai de ex. teo a invatat pentru teza la mate 24 de subiecte din 30 posibile. care e probabilitatea ca teo sa aiba la teza un subiect pe care nu il cunoaste?
P ( probabilitatea)=6 ( cate subiecte nu a invatat) supra 30 ( nr se subiecte posibile ) sumplificat cu 3 = 2 supra 10 simplificat cu 2 = 1 supra 5. asta inseamna ca Teo are o sansa din 5 sa aiba la teza un subiect pe care nu il cunoaste

Sper ca te'am ajutat big grin

1 răspuns:
| Andrei233 a răspuns:

Numarul cazurilor favorabile supra numarul cazurilor total posibile.