| Àlεxαndrα a întrebat:

Cum sunt repartizati electronii pe cele 7 straturi? fundita :* :X

5 răspunsuri:
| Dizz a răspuns:

Formula cu care aflii cati electroni sunt pe un strat este 2 ori n la puterea a 2a, unde n este numarul stratului.

| SuneteDeChitara a răspuns:

Bună!
Deşi sunt 7 straturi(K, L, M, N, O, P, Q)
se cunoaşte repartizarea electronilor doar pe primele 4(K, L, M, N).
Repartizarea este următoarea:
-K=2 electroni
-L=8 electroni
-M=18 electroni
-N=32 electroni
Sper că te-am ajutat!
O zi bună!

| Memo199 a răspuns:

Cu ajutorul unui calcul: depunde de câte straturi ai. Tu ai 7. Numărul stratului îl notezi cu o literă (dintre K L M sau N) și înmulțești 2 cu numărul stratului la puterea a doua. Faci cât încape. De exemplu, dacă ai de făcut la elementul Brom, el are Z=35. Faci acel calcul până la stratul cu nr. 4, iar rezultatul ar trebui să fie 32. Până la 35 mai sunt 3 electroni. Deci, bromul are 3 electroni pe strat.
Sper că te-am putut ajuta happy

| BetaAlfaGamaDelta a răspuns (pentru Memo199):

Iti multumesc extrem de mult.Si pe mine m-a ajutat raspunsul tau happy