| Park1Suin a întrebat:

Cum sunt suedezii?
Ma refer la forma fetei cel mai des intalnita,a nasului, a ochilor sau a parului.
Va rog ajutati-ma, dau FUNDA si VOT.

Răspuns Câştigător
| KateMiddleton a răspuns:

Seamana cu Robin Stirjenberg!

2 răspunsuri:
| τττ a răspuns:

Bună.
Suedezii (în suedeză Svenskar) sunt un popor al Peninsulei Scandinavia, locuitori majoritari ai Suediei, dar răspândiți și în alte țări nordice și pe Glob. Până în secolul al IX-lea popoarele scandinave locuiau în mici regate, cunoscute sub numele de "regate mici". Tribul germanic al Suezilor (Svear) locuia în Svealand, învecinându-se cu goți în sud.
Consolidarea Suediei a fost un proces îndelungat deoarece granițele acesteia s-au schimbat continuu timp de secole, asemenea și limba suedeză.
Minoritatea vorbitoare de limbă suedeză din Finlanda (Finlandssvenskar) s-a păstrat timp de multe secole, când Finlanda a fost parte integrantă a Suediei. Identitatea acestora și relația față de identitățile suedeză și finlandeză este încă un subiect de discuție. Alte grupuri au dobândit identitate suedeză; înainte de 1658 când Scania a intrat sub dominația coroanei suedeze, scanienii erau un popor din provincia estică a Danemarcei, care vorbeau un dialect danez. La fel grupuri ca Valoni așezați în Suedia în secolul al XVII-lea, urmați apoi de multe alte grupuri în perioadele următoare. Sunt de asemenea câteva milioane de oameni cu strămoși suedezi în S.U.A și Canada, ajunși aici după emigrarea în masă de la sfârșitul secolului al XIX-lea și începutul secolului al XX-lea.
Pa, pa.

| Own3r a răspuns:

Au parul blond, o mare parte din ei. Fata alba, si acel ceva al lor...Cum acolo in mare parte a anului bate vant uscat