| Kyky a întrebat:

Cum te calmati atunci cand cineva/ceva te enerveaza?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cum mă calmez?
Trebuie să fiu lăsată în pace, fără prea multe întrebări de genul: Ce ai fată? Cine te-a supărat? Iar ești nervoasă?, etc.
Liniștea din jurul meu mă acaparează și așa trec peste supărare.
Pa, pa.

28 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Incerc sa trec repede de acest lucru.big grinCitesc o carte sau fac orice alceva care sa imi distraga atentia.happy

Anna
| Anna a răspuns:

Trag o rafala zdravana de plans si imi revin.Plansul ma descarca, si imediat ma simt mai bine si zambeschappy! Parca as fi un alt om!

cami
| cami a răspuns:

Ochiul uman citeste cuvintele intregi, nicidecum "pe litere", de acee nici n-am sesizat happy
Trag de 2x aer in piept, expir adanc si spun ca nu se merita, si gata, imi trece happy

cami
| cami a răspuns:

Ochiul uman citeste cuvintele intregi, nicidecum "pe litere", de acee nici n-am sesizat happy
Trag de 2x aer in piept, expir adanc si spun ca nu se merita, si gata, imi trece happy

| inna a răspuns:

Trag aer in piept...ma indepartez usor rolling on the floor

| maryana5 a răspuns:

Ma retrag intr-un loc unde nimeni nu ma deranjaza sleepy si incerc sa gandesc logic "fah! prostu'/proasta ala/aia te-a enervat? ala care nu stie sa-si scrie numele bine? puh d'oh "

xoxooo, mary peace sign

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Daca nu am cu persoana respectiva nimic in comun, de ce sa o las sa ma enerveze? O ignor!

| JustMeFlory a răspuns:

Musc din ce nimeresc....masa,scaun,perna,ii musc pe ai mei sau arunc cu ce nimeresc prin casalaughing)

| alexa a răspuns:

Incerc sa stau singura pentru ca k altfel imi pic pe toti cei din jur
si asc muzica cat mai mult pentru a uita... dar dupa in pic timp imi trece
depinde motivul pentru care sunt nervoasawinking

| Kyky explică:

Calmezi straight face Scuzati greseala sad (La inceput am scris la plural apoi am corectat, dar se pare ca nu peste tot) :-

| ioanaa a răspuns:

Ma retrag in camera singura si ascult muzica. Nu suport sa fie cineva in jurul meu, imi revin cam in 10-20 minute.
Bine. asta dupa ce trantesc si dau cu pumnii in ursuletul meu preferat (care saracul, n-are nicio vina, dar ma accepta asa cum sunt laughing)

| catalina_2916 a răspuns:

Poi ma gandesc k nu merita sa ma enervez pentru orice proatie/sau pentru orice prost si k viata e prea scurta si nu se merita sa fim stresati, mai bine sa fim bucurosi, veseli tot timpul... dar dk totusi sunt prea enervata plec d langa acea pers, sun pe cineva, ma duc in oras, m plimb, asc muzica si imi trece...

| kh1ss a răspuns:

Numar pana la 10 si respir adanc

| borsec a răspuns:

Nu ma calmez pana nu vars toti nervii pe cine imi iese in cale.

| anonymus_1825 a răspuns:

Ma enervez foarte greu. Si cand ma enervez, de obicei nu imi ia mai mult de 5 secunde sa imi treaca. Zici ca ma iau dracii in timpul ala. Imi vine sa ii sparg capullaughing. Cele 5-10 secunde reprezinta punctul culminant laughing. Totusi ii explic acelei persoane cu ce m-a enervat, chiar daca ii zic cu un ton rece (de multe ori nu imi dau seama)... Si totusi: daca iert, nu inseamna ca uit, deci cand mi se umple paharu', izbucnesc. Si nu-i o priveliste prea faina laughing

| Sunshine_2005 a răspuns:

Pai in primul rand plec de langa cine m-a enervat si ma duc intr-un loc unde sa pot sa fiu singura pana ma linstesc... daca intre timp dau de cineva pe drum imi descarc nervii pe el[stiu nu-i frumos dar asta se intampla]... daca nici asa nu imi trece atunci imi inchipui ca i s-ar intampla ceva penibil persoanei care m-a enervat...asta ma binedispune imediat:d

| giulya85 a răspuns:

Daca e din cauza unei persoane intotdeauna ma gandesc "din calea prostului trebuie sa te dai la o parte pentru ca are mintea odihnita" iar daca e din cauza unui lucru care nu mi-a iesit bine imi repet in gand ca mai bine regret ceva ce am facut decat sa regret ceva ce n-am facut de multe ori ma calmeaza. happy

| casperboyy a răspuns:

Depinde care e motivul enervarii. Daca e in trafic nu prea pot sa inchid ochii asa ca o injuratura bine pozitionata te poate ajuta sa te mai relaxezi. Daca e vorba de cineva care pur si simplu cu care ai pareri divergente gen o cearta cu un prieten / amic atunci raspunsurile logice in care sa ii demonstrez ca tot eu am dreptate.

| Onutzu a răspuns:

Eu trag de doua ori aer in piept si ii sparg capul aceluia ce ma enervat. laughing

| 44-mytel a răspuns:

Ascult muzica, de preferat, clasica.

| claudya a răspuns:

Prefer sa nu provoc asemenea incidente... daca se intampla ma retrag pana trece" furtuna"...

| andrada005 a răspuns:

Am un ursuletz in camera mea si de obiei cand ma enerveaza cineva dau cu el de pamant...alteori injur in gand...plang ca sa ma descarc sau ma gandesc la o chestie penibila care i s-ar putea intampla persoanei care m-a enervat(ca aluneca pe o coaja de banana..sau i se rup pantalonii in vazul lumii...si alte chestii care ma fac sa rad si asa ma calmez)! bafta:*

| bobocandrei a răspuns:

Mey, stii ce fac eu cand ma enervez? Astept sa-mi treaca. Pe langa gluma e si adevarhappy

| nolimits a răspuns:

Spurca-l putin cu 2-3 cuvinte"dulci"... Daca te enerveaza el o cauta, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu plec de langa acea persoana sa ma calmez singur nefiind in preajma ei, uneori cu ambele maini in semn ca as indrepta aer de jos in sus spre nas, inspir adanc si, apoi expir incet si chiar ma simt mai calm, intr-un film am vazut metoda asta de relaxare si functioneaza, am un lapsus! nu-mi amintesc denumirea tehnicii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand sunt extrem de nervoasa... eventual sparg ceva sau tip(daca sunt acasa bineinteles) iar daca sunt in public spun tot ce am de zis persoanei care m-a enervatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Canta cu glas tare

| smooth a răspuns:

Nereactionand in nici un felwinking