| Changes a întrebat:

Cum trebuie să fie pentru voi profesorul ideal?

3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Pentru mine, profesorul ideal trebuie sa asculte si sa inteleaga elevul, sa-i explice corect si de cate ori este nevoie pana acesta intelege, nu cum fac multi profesori astazi, preda o lectie de 5 pagini pana la sfarsitul orei, nu a inteles nimeni nimic dar pana data viitoare trebuie invatata pentru ca v-or avea test...

| MasterOfDisaster a răspuns:

Profesul ideal este dur, corect, si stie sa tina elevii sub control si sa ii stimuleze sa invete.
Cum zice si Cherry, profesorul nu trebuie sa fie prieten, pentru ca elevii isi vor bate joc de el, si nu vor invata nimic. Profesorul trebuie sa explice bine lectiile, asta inseamna ca si proful sa stie despre ce vorbeste, si sa exemplifice.
Poate si o gluma-doua in timpul orelor, sau povestioare relevante pentru ora respectiva, dar asta depinde foarte mult de materia predata.
De exemplu, la istorie se pot spune povesti amuzante, zvonuri despre domnitori, la fizica si chimie se pot face experimente, etc.

| Cherrybell a răspuns:

Un profesor trebuie sa fie hoatart si ferm. Multi poate ar spune ca profesorul ar trebui sa fie ca un prieten. Eu cred ca psihologic invatamantul s-a degradat din cauza faptului ca unii profesori sunt reticenti, altii dezinteresati si e o prapastie intre elevi, modul lor de a invata si a respecta scoala. Spun si eu ca un profesor trebuie sa explice bine lectia la clasa, sa se impuna in timpul orei sale si sa-si faca treaba cat mai bine si sa lase si loc pentru intrebarile elevilor. In afara cursurilor sau la activitatile scolare poate fi o persoana de incredere, un ajutor un prieten. Pentru ca noi sa putem invata trebuie sa ne dorim ca profesorii nostri sa-si faca treba bine, sa fie duri, dar CORECTI!