| anonim_4396 a întrebat:

Cum va ajunge ca adult un copil care a fost bătut și ținut în frica de părinți atunci când era mic?

Răspuns Câştigător
| al9264 a răspuns:

Poate sa nu ramana traumatizat in niciun fel (putin probablil). Daca ramane, exista o sansa sa nu se vada asta, pentru ca poate s-a interiorizat in el dar a avut bafta de a avea o minte luminata si lubrifiata, si-a inteles macar cateva dintre probleme si le-a rezolvat incat sa nu spuna lumea de el ca e un nebun si poate ca experienta l-a ridicat mai mult decat daca avea o viata normala. Daca l-a stricat experienta aia, foarte probabil sa nu fie prea capabil sa iubeasca (pentru ca nu a primit afectiune ca sa stie ce e aia), sa fie paranoic (pentru ca ai predispozitia de a crede ca asa cum sunt parintii asa sunt mai toti oamenii si daca parintii sunt rai si te bat poate ca asa se face pe lumea asta), poti avea multe fobii ciudate (cand esti atat de instabil, orice lucrusor care ajunge gresit in creier si s-a intamplat sa fie interpretat prost devine un pericol), daca tot esti numai cu gandurile alea oribile probabil ca nici nu o sa arati prea fotogenic (pentru ca exista o legatura intre ce fel de om esti si cum arati, de exemplu, oamenii potential violenti si periculosi au sprancenele mai stufoase etc.). Or mai fi si alte chestiidar nu imi vin in minte.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru al9264):

Eu le am stufoase rolling on the floor Asta inseamna ca sunt criminal? Depinde si genetica.

1 răspuns: