| Xonia a întrebat:

Cunoasteti tinerii care consuma droguri?
De ce o fac si ce probleme au? Ati incercat sa ii ajutati?

4 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Da, cunosc. Unii au probleme în familie sau adolescenţa le dă mari bătăi de cap.Alţii o fac ca să pară cool sau să fie în rândul lumii.Alţii de plictiseală sau pentru că n-au ce face cu banii.

| LostInDreams a răspuns:

Buna.Nu cunosc personal, dar varul meu are in clasa oameni de gnul. Unii pur si simplu erau curiosi de senzatia pe care o sa o aiba, acum fiind si dependenti, atii au incercat sa astupe problemele adolescentei(relatii, familie) in spatele drogurilor. Din ce am auzit, atunci cand le iau uita de tot, se simt veseli si bine, apoi dupa cateva minute sunt ametiti si ii ia durerea de cap.Sigur este ca toata aceasta panarama cu droguri nu are unde sa duca decat in raustraight face

| anss23 a răspuns:

Da, o gramada.Majoritatea o fac ca sa para cool, sau din curiozitate.Nu am incercat sa-i ajut pentru ca nu are niciun rost, ei tot ce vor ei o sa faca.

| madalina2727 a răspuns:

Am niste cunostinte care consuma droguri sau ierburi.Am incercat pe diferite cai, cu puternice argumente sa-i conving sa renunte la acest ''moft'', dar mai mult fara niciun rezultat. Ei bine, fac asta pentru ca fie considera ca se simt mai bine, ca se distreaza mai intens sau ca uita de probleme. Dar cu siguranta ei au parte doar de o falsa fericire, doar pentru un scurt moment. Ce probleme au?! Cam greu de raspuns, pentru ca in cazul unor tineri, unor oameni care acum ar trebui sa-si traiasca viata si sa se bucure de ea, ma tem ca ei ar avea asa grave probleme care sa nu poata fi rezolvate sau sa ii aduca in pragul disperarii sa cada in acest dezastru.Asa zisele probleme sunt fie neintelegerile cu parintii, prietenii, dar eu zic ca tine mai mult de anturaj.Am o prietena buna care mai consuma ierburi si imi pare enorm de rau ca nu pot sa o conving ca isi face rau; ea spune ca face asta pentru ca doar asa e fericita. Falsa impresie. Daca ar trai in alt mediu, daca ar vedea cat de nefericiti sunt altii, bolnavii, cei care se bucura si sunt fericiti ca traiesc orice clipa probabil atunci s-ar schimba.Asta e, din pacate fiecare poate face ce vrea cu corpul sau dar mai sunt afectati si cei din jurul lor indirect. Poate vor renunta tinerii la droguri in momentul in care nu vor mai avea bani sa-si permita, dar sa nu fie prea tarziu pentru ei.Pacat ca sunt tineri si fara minte si isi distrug viata cu prostii.