| VadSuneteAudCulori a întrebat:

Daca ai buletin te poti angaja? funditatongue (fara misto) Adica daca ai 14 ani

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De la 16 ani te poti angaja cu acordul parintilor.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul corect l-a dat Ruxandra, asa este prevazut in Codul muncii republicat in anul 2011, art.13, citez:
"Art.13.(1) Persoana fizica dobandeste capacitate de munca la implinirea varstei de 16 ani.
(2)Persoana fizica poate incheia un contract de munca in calitate de salariat si la implinirea varstei de 15 ani, cu acordul parintilor sau al reprezentantilor legali, pentru activitati potrivite cu dezvoltarea fizica, aptitudinile si cunostintele sale, daca astfel nu ii sunt periclitate sanatatea, dezvoltarea si pregatirea profesionala.
(3) Incadrarea in munca a persoanelor sub varsta de 15 ani este interzisa." Numai bine!

| Pєтяσηєℓα a răspuns:

Daca ai 15, si cu acordul parintilor ca esti minor

| SmileToMe a răspuns:

Eu mai am un an pana la buletin si am un job temporar [lucrez la un restaurant] :*. Sper ca te-am putut ajuta

| mFlorian a răspuns:

Da happy Daca ai peste 14 ani si nu cauti un loc de munca esti somerhee hee

| Ruxandra87 a răspuns:

Varsta minima pentru angajarea unei persoane este de 16 ani.

Cu acordul parintilor sau al reprezentantilor legali, persoana fizica poate incheia un contract de munca in calitate de salariat si la implinirea varstei de 15 ani, pentru activitati potrivite cu dezvoltarea fizica, aptitudinile si cunostintele sale, daca astfel nu ii sunt periclitate sanatatea, dezvoltarea si pregatirea profesionala.

| sorynell a răspuns:

In Romania te poti angaja de la varsta de 15 ani cu acte in regula, numai cu cerere scrisa de unul dintre parinti.