| Bobo_Bobo_1995 a întrebat:

Daca am inceput de oreion si fumez sau ies afara afecteaza grav? Am luat si antibiotice, spuneti-mi pareri, multumesc.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Fumatul afecteaza puternic sistemul imunitar, iar in situatia ta, cu un sistem imunitar daramat, ca de aia ai facut si oreonul, numai de fumat nu ai voie, ca pot apare complicatii si poti sa ajungi in spital din cauza lor.

Dar, iata ce este OREIONUL: o Infecție virală acută, deosebit de contagioasă, este de temut pentru că poate produce sechele importante, cea mai temută dinte ele fiind sterilitatea la băieți.
Obligatoriu se sta in casa 3 saptamani (21 de zile) pentru a te face bine si a nu mai fii contagios.
Mai multe aici:
http://www.totuldespremame.ro/copilul-tau/sanatate/despre-oreion