| RockableHu a întrebat:

Dacă am tras un fum, nu e pentru prima oară, nu am tras calumea, ce mi se poate intampla?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te poate ustura gatul.
Nu ai ce pati, de la cateva fumuri.
Eu pana pe la 17 ani am tot tras fumuri, uneori si cate o tigara intreaga, si nu am devenit fumator.
Nu mi-a placut deloc, e o mare tampenie.
Mai bine 100ml de vodka, decat o tigara. Mai bine o betie, decat dependenta de tutun.
A 2-a, sau cel mult a 3-a zi dupa betie, esti acelasi om, si nu simti nevoia sa bei. Odata ce te-ai invatat sa fumezi, vei fi permanent un om obsedat de tigari, cu gatul uscat si imputit, degetele afumate, dantura urata si vocea 'scremuta'. N-o sa te aburesc cu cancer la plamani, singurele cazuri de cancer pe care le stiu au fost la gat (esofag, parca), si alea au fost de la combinatia alcool-tutun in exces (alcoolici care au stat ani la rand, zi de zi, in crasma).
Insa cea mai de temut boala pe care am observat ca o fac fumatorii, este ceva veneric; ajung in stare grava, cu picioare ce trebuie taiate, sau operate foarte complicat (si extrem de dureros), pentru a le curata venele. Stiu multe cazuri; cand ii apuca la un picior, chiar daca il taie/curata, boala se instaleaza si la celalalt, mai ales daca nici atunci nu se lasa de fumat.
Asta ar trebui scris pe pachetele de tigari, ca am cazuri printre vecini (unul e mut din cauza ca a avut cancer in gat, altul are picioarele taiate, si mai stiu alte persoane fara cate un picior). Pe cand, cancer la plamani fac in masura egala, fumatorii cu nefumatorii.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă spuneai că ai trăit 'experiența' pentru prima dată, înțelegeam de ce întrebi...
Tu, prin postarea ta, dai de înțeles că ai deja puțină vechime! Dacă continui să te joci așa, vei deveni dependent, atâta tot. Bucuria 'producătorilor' care își găsesc fraierii, în tinerii curioși de a încerca noi experiențe...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Risti sa-ti formezi un viciu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cel mai rau caz te ineci cand o sa tragi iar, pentru ca nu esti obisnuit/a.