| SweetCandy a întrebat:

"daca cedezi odata...vei ceda toata viata"...credeti ca e adevarat?
eu cred ca nu, pentru ca depinde mult de situatie...si consider ca exista momente in viata unei persoane in care e bine sa cedeze...chiar daca aceasta reactie ii va rani orgoliulhappy

Răspuns Câştigător
| Ellena a răspuns:

Cred ca in unele situatii e recomandat sa cedezi, sa lasi de la tine spre binele tauwinking.
Asa e depinde foarte mult de situatie! in viata trebuie sa mai facem si compromisuri.
Uneori orgoliul trebuie lasat la o parte!

12 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nici eu nu cred!winking
Cateodata este bine sa cedezi.Acum depinde de ce este vorba happyDaca ai cedat odata nu inseamna ca o sa cedezi mereu.big grin

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Depinde... In principiu trebuie sa stii cand sa cedezi. Cred ca e obositor sa nu cedezi niciodata...

| sorin a răspuns:

Sa cedezi cand e cu folos, acum sunt situatii si situatii dar nu prea e bine sa cedezi prea des.

| VladDu a răspuns:

Nu este adevarat si nici sens nu are; daca cedezi odata poti face alta alegere data urmatoare.

| emy a răspuns:

Pentru pacea ta sufleteasca e bine sa cedezi cat mai des. Poate ca o sa ai parte si de dezamagiri, dar daca te gandesti ca ai facut un lucru bun, vei trece mai usor peste aceste dezamagiri.Pana la urma e mai important sa fii impacat(a) cu tine decat orgoliul, ambitiile.Doamne ajuta!

| ady20hbk a răspuns:

De obicei eu merg pe principiul NEVER GIVE UP ...asta ma ajuta in situatii in care necesita efort fizic si interior ( de ex sa tii regim ...sau daca te refuza un baiat sa nu te dai batuta .sa nu renunti usor la el daca iti place)... dar din pacate sunt si unele situatii in care nu ai ce face si trenuie sa te dai batuta

| ady20hbk a răspuns:

De obicei eu merg pe principul NEVER GIVE UP ...asta ma ajuta sa nu ma dau batut atunci cand fac ceva(de exemplu sa tin regim). dar sunt si unele momente in care trebuie sa te dai batuta

| Gise a răspuns:

Pai cel mai destept cedeaza! big grin Dar depinde de situatie, daca cedezi o data nu inseamna ca cedezi toata viata! parerea mea

| silvio a răspuns:

Ce-nteleg eu din ce spui tu: cred ca se refera la cei care renunta sa mai lupte, din diferite motive.
dar e foarte interpretabila chestia, depinde de context, de situatie.

uite, pe mine m-a invitat cineva in seara asta la un suc, si n-am cedat tentatiei, dar asta nu inseamna ca alta data voi proceda la fel big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum depinde si de situatie, daca te referi la lasitate nu e bine! dar daca e de termen familial se pune problema in felul urmator : ca sa fie intelegere intr-o familie trebuie sa cedeze si sotul si sotia! adica nu amindoi de-odata, depinde de imprejurare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vorbesti de chestiile astea ca si cind ti-ai impune s-o faci.Degeaba impui sa se intimple ceva daca nu-i la timpul lucrului respectiv.Asa si cu cedatu'. Poti sa cedezi cit vrei sau poti accepta cit crezi dar vine o vreme...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca-i adevarat. Din pacate, exista nenumarate situatii in care nu-ti ramane altceva de facut decat sa lasi de la tine.Bine,asta nu inseamna ca asa va fi mereu.Totul e sa realizezi cand e cazul sa mai "inchizi ochii" si sa fi mai tolerant si cand nu. Exista chestii mai importante ca orgoliul...