| ByByEly a întrebat:

Daca dragostea exista de ce atunci cand o pierdem suferim dupa ea in loc sa o recastigam si de ce ne doare cand o pierdem asa de mult stiu ca sunt multe intrebari dar eu m-am saturat sa iubesc si sa sufar voi ce ziceti merita sa iubesti?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferinta face parte din viata.
Doare sa pierzi persoana iubita, toti trecem prin asa ceva, insa din aceasta "experienta" avem de invatat. Asa o sa stim pe viitor sa pretuim mai mult persoana iubita si sa nu fim egoisti. Adica, atunci cand iubesti nu spui: Tu esti viata mea, as da orice ca sa fii langa mine => deci tot la binele tau te gandesti. Insa, cand te indepartezi de o persoana, spunand:,, o sa fie mai fericit/a departe de mine, sper sa gaseasca pe cineva care il/o va iubi de 1000000de ori mai mult decat mine".
Astfel, cu cat suferim mai mult, cu atat invatam sa pretuim ceea ce avem, nu doar dupa ce am pierdut, pentru ca e prea tarziu atunci. Daca nu ai stii ce e tristetea si dezamagirea cand e vorba de iubire, atunci n-ai stii nici ce este fericirea atunci cand iubesti si esti iubit.happy