| kyjonopsy a întrebat:

Daca e vorba de o persoana timida, timiditatea poate fi considerata felul ei de-a fi adica ii exprima inocenta, puritatea si bunatatea cu care este persoana inzestrata sau de fapt o priviti ca pe o masca ce-i ascunde adevaratele insusiri(cum ar fi nu cred ca toate timidele sunt bune sau chiar inocente)? funda!

5 răspunsuri:
| Itsyourshot a răspuns:

Sunt unele gesturi ce tradeaza o persoana timida, in general anumite iesiri, dar nu este exclus sa gasesti si o persoana cu adevarat inocenta, buna si timida, exact asa cum ai descris tu mai sus. Daca ai gasit aceasta persoana si te convingi ca intr-adevar nu poarta o masca, pretuieste-o ca pe o comoara! happy

| Biutzu a răspuns:

Da dar nu tot timpul, e caracterizata de ce spui tu dar prin ele isi poate ascunde adevarata forma ce nu e monstruasa ci e mai diferita decat a celor din jur(iti zic din proprie experienta)

| d3javw a răspuns:

Exact.nu toate timidele sunt inocente dar sti...e problema lor atat timp cant nu afecteaza pe nimenibig grin

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu exista nici o legatura intre timiditate si inocenta, sau bunatate.Inocenta(puritatea)si bunatatea sunt simtiri interioare,in subconstientul subiectului,iar timiditatea se poate asocia cu frica,cu lasitatea,cu neincrederea in propriile forte(intelectuale sau fizice).Un timid se poate,, fastaci,,in timpul unei conversatii,ori in fata cuiva, dar, in spaima lui, instinctul de autoconservare il poate transforma intr-un ucigas spontan.Un inocent isi primeste loviturile fara nici o opozitie. Timiditatea e o aparenta, iar puritatea o traire.

| supermamici a răspuns:

Timiditatea trebuie invinsa chiar daca poate fi considerata si inocenta. Un copil timid nu se poate afirma, nu isi poate exprima sentimentele si dorintele, nu va putea deveni un lider. Timiditatea nu este un mod de a fi, este o masca ce ascunde adevarata persoana. Am scris si un articol aici: http://www.supermamici.ro/invinge-timiditatea-copilului/